MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca trzeba zgłaszać czym grzejemy w domu. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już działa

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Cabańska przyznała, że głównym celem powstania CEEB jest likwidacja "głównej przyczyny zanieczyszczeń, czyli emisji substancji powodujących smog, głównie z sektora komunalno- bytowego".
Cabańska przyznała, że głównym celem powstania CEEB jest likwidacja "głównej przyczyny zanieczyszczeń, czyli emisji substancji powodujących smog, głównie z sektora komunalno- bytowego". Andrzej Wisniewski / Polska Press
Od 1 lipca właściciele lub zarządcy domów, bloków oraz obiektów usługowych mają obowiązek zgłaszania o źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Obowiązek informacyjny dotyczy zarówno paliw, jak i paneli fotowoltaicznych. - Dzisiaj uruchamiamy jeden z pierwszych elementów, jedną z pierwszych funkcjonalności CEEB- poinformowała szefowa Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Deklaracje można złożyć elektronicznie lub papierowo.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej szefowa Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska poinformowała, że "dzisiaj uruchomiona została jedną z pierwszych funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków".

- Ta funkcjonalność pozwoli nam w dość krótkiej perspektywie czasu poznać i dowiedzieć się czym Polacy grzeją i jakie rodzaje paliwa stosują w swoich domach. Zebranie tych informacji jest istotnym i ważnym elementem- tłumaczyła. - Z tego tytułu, że do tej pory tak naprawdę nie było takiego narzędzia, które w jednolity sposób pozwoliłoby nam zebrać ustandaryzowane dane z przestrzeni całego kraju aby na podstawie zabranych informacji móc analizować i przygotowywać odpowiednie polityki i programy związane z walką z niską emisją- dodała.

Jak wyjaśniała, głównym celem powstania CEEB jest likwidacja "głównej przyczyny zanieczyszczeń, czyli emisji substancji powodujących smog, głównie z sektora komunalno- bytowego". - To bardzo istotne narzędzie, które przede wszystkim będzie wspierało i pomagało wymianie starych kotłów grzewczych. Dzięki tym szczegółowym danym, będzie to znacząca pomoc dla administracji nie tylko samorządowej ale także dla administracji centralnej- mówiła.

Szefowa Nadzoru Budowlanego wyjaśniła, że deklaracje będzie można złożyć na dwa sposoby. Po pierwsze w formie elektronicznej, natomiast drugi sposób to tradycyjna forma papierowa. W tym przypadku wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).

Cabańska doprecyzowała, że zgłoszenia będą musieli złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele czy zarządcy lokali usługowych, handlowych.

- Zgłoszenie będą dotyczyły głównie tego jakiego rodzaju stosujemy paliwa, czyli będziemy podawali informacje o kotłach- tłumaczyła. - Jeżeli nasz budynek będzie podłączony do ciepłowniczej sieci miejskiej, to również taką deklarację należy wypełnić i złożyć- dodała.

Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja zawiera takie informacje jak:

  1. imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  2. adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  3. informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  4. numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
  5. adres e-mail (opcjonalnie).

Główny Uząd Nadzoru Budowlanego deklaruje, że nie przewiduje się sankcji za błędne wprowadzenie danych. - Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie zweryfikowana, np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji już tych istniejących- wyjaśniono.

- Zebrane dane będą niezwykle pomocne przy określaniu strategii kampanii samorządowych oraz planowaniu budżetu dla programów wpierających walkę ze smogiem. Pokaże to również realną skalę problemu, jaki występuje w regionach oraz pozwoli dobrać odpowiednie narzędzia kontroli stanu powietrza- komentuje Michał Kierul, prezes zarządu SoftBlue SA.

Jak się okazuje, najwięcej osób deklaruje, że urlop będzie kosztował ich od 2,5 do 5 tys zł.

Wakacje 2021. Ile wydamy w tym roku na urlop i jak chcemy go...

Jednak przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. - Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim samorząd "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żal- czytamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 1 lipca trzeba zgłaszać czym grzejemy w domu. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już działa - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński