Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O "ubrankach roboczych" dla mężczyzn

Notowała: Dorota Kozicka
Podczas dwugodzinnego dyżuru dr Walerian Jędrzejczak odpowiadał na pytania dotyczące metod antykoncepcji. Czytelników interesowała ich skuteczność oraz sposób doboru. Pytali też o ciekawostki na antykoncepcyjnym rynku.
Podczas dwugodzinnego dyżuru dr Walerian Jędrzejczak odpowiadał na pytania dotyczące metod antykoncepcji. Czytelników interesowała ich skuteczność oraz sposób doboru. Pytali też o ciekawostki na antykoncepcyjnym rynku. Andrzej Szkocki
- Przez dłuższy czas brałam tabletki antykoncepcyjne. Jednak po okresie zapomniałam o połknięciu tabletki, a odbyłam stosunek. Czy powinnam się obawiać tego, że mogłam zajść wtedy w ciążę?

dr Walerian Jędrzejczak - Jeżeli do zbliżenia doszło w drugim - trzecim dniu po okresie, to jest bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że mogłoby dojść do zapłodnienia, ponieważ te dni traktuje się jako bezpłodne. Trzeba jednak pamiętać, iż działanie tabletki antykoncepcyjnej utrzymuje się tylko do 58 godzin, więc na pewno, w tym przypadku tabletka już nie działała. Powinna Pani zatem na wszelki wypadek obserwować własny organizm.

- Jestem nastolatkiem i mam już za sobą pierwsze kontakty seksualne z użyciem prezerwatywy. Czy ona odpowiednio chroni przed niechcianą ciążą i czy jest to odpowiednia metoda antykoncepcji dla ludzi w moim wieku ?

W.J: - Sądzę, że prezerwatywa jest odpowiednim środkiem antykoncepcyjnym dla nastolatków, którzy nie prowadzą jeszcze regularnego życia seksualnego.

W niektórych opracowaniach nazywana nawet jest żartobliwie "ubrankiem roboczym". Obecnie prezerwatywa produkowana jest w bardzo szerokim asortymencie, nie tylko w różnych kolorach, smakach, ale również może dostarczać dodatkowych wrażeń i działać bodźcowo.

Nierzadko wyposażona jest w różne wypustki, "jeżyki", "paluszki". Jest dosyć dobrą ochroną przed nieplanowaną ciążą pod warunkiem, że jest prawidłowo założona i że nie dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń, np. pęknięcia, czy zsunięcia się w trakcie stosunku. Dlatego najlepiej stosować ją łącznie z chemicznymi środkami plemnikobójczymi.

Jest to dobra metoda nie tylko dla nastolatków. Uważam, że na wszelki wypadek prezerwatywa powinna się znajdować w każdej, damskiej torebce i w każdym portfelu męskim.

- Zauważyłam, że ostatnio gwiazdy kina i inne panie znane publicznie, noszą plastry antykoncepcyjne, przyklejone w widocznych miejscach. Czy z tej metody każda z nas może korzystać ?

W. J.: - Z tej wygodnej antykoncepcji mogą korzystać przede wszystkim panie, które zapominają o regularnym braniu tabletek. Plastry stosuje się trzy razy w tygodniu, a potem robi się tygodniową przerwę. Plaster jest wygodny w użyciu, bo można z nim wchodzić nawet pod prysznic. Jeśli stosująca go pani ma zamiar wziąć dłuższą kąpiel można plaster na chwilę odkleić i potem przykleić go ponownie.

Więcej w papierowym wydaniu "Głosu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński