Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Projekt na Plac Orła Białego [wizualizacje]

Paulina Targaszewska [email protected]
Tak po przebudowie ma wyglądać plac pomiędzy ul. Staromłyńską, Grodzką i Koński Kierat. Koszt inwestycji wstępnie oszacowano na 2 mln zł.
Tak po przebudowie ma wyglądać plac pomiędzy ul. Staromłyńską, Grodzką i Koński Kierat. Koszt inwestycji wstępnie oszacowano na 2 mln zł. Wizualizacja Biura Inżynierskiego Anna Gontar
Gasnąca fontanna pod wierzbą, wyeksponowany pomnik Flory, szerokie schody w miejscu obecnego parkingu i dodatkowy deptak - tak za kilka lat, po przebudowie, ma wyglądać Plac Orła Białego.

- Chcemy aby wygląd i funkcjonowanie placu Orła Białego wreszcie się zmieniły - mówi architekt miasta, Ewa Nosek. - Teraz to głównie jeden, wielki parking. To miejsce żyje jedynie, kiedy organizuje się jarmarki lub wakacyjne imprezy. Najwyższa pora żeby na placu wreszcie zaczęli pojawiać się ludzie.
Tak ma być za kilka lat, kiedy plac przejdzie całkowitą metamorfozę. W poniedziałek w urzędzie miasta zaprezentowano nowy projekt zagospodarowania tego terenu. Według planu plac Orła Białego ma być równym terenem, na którym będą mogły odbywać się różne imprezy.

- Teraz można tu zobaczyć różne poziomy - mówi Anna Gontarz-Bagińska, architekt z Gdańska, której firma wygrała przetarg na przygotowanie projektu. - Zostaną one wyrównane poprzez stworzenie, wzdłuż ulicy Staromłyńskiej, szerokich schodów. Poprzez niskie spadki, schody te będą przypominać chodniki, po których każdy będzie mógł się swobodnie poruszać. Nie trzeba będzie montować nieestetycznych, rzucających się w oczy poręczy.

Za schodami ma się znajdować żywopłot, który ma oddzielać plac od zatoczki parkingowej. Kolejne miejsca parkingowe zaplanowano wzdłuż ul. Grodzkiej - w miejscu, w którym znajdują się obecnie. W sumie wokół placu znajdzie się ponad 30 miejsc parkingowych.

Część historyczna placu, na której znajduje się fontanna Orła Białego, się nie zmieni. Inaczej wyglądać będzie pozostały fragment placu, który wyłożony zostanie granitową kostką.

- Pod wierzbą, która znajduje się w niemal centralnym miejscu placu, powstanie automatyczna, gasnąca, podświetlana fontanna - mówi Gontarz-Bagińska. - Będzie mieć 18 dysz. Woda będzie z nich tryskać na wysokość do 6 metrów. W każdym momencie fontannę będzie można wyłączyć, a tym samym zdobyć dodatkową powierzchnię przy organizacji różnych imprez.

W różnych częściach placu pojawić się mają ławki z siedzeniami z syntetycznego drewna i stoliki obłożone granitem. Niektóre odgrodzone będą od siebie żywopłotem. Rosnące na terenie placu lipy nie zostaną wycięte. Pomnik Flory zostanie przeniesiony na tle skarpy, wyeksponowany i oświetlony. Nie zabraknie małej architektury ze stali nierdzewnej, w tym śmietników, lamp i stojaków rowerowych. Ulica Orła Białego zostanie zamknięta dla ruchu kołowego i tym samym stanie się deptakiem.
Radni oprócz swoich opinii na temat projektu dyskutowali też o zamknięciu dla ruchu ulicy Staromłyńskiej. Czy i kiedy do tego dojdzie, jeszcze nie wiadomo.

- Do takiego rozwiązania trzeba podchodzić etapami - mówi Ewa Nosek. - Najpierw trzeba wprowadzić strefę ograniczonego ruchu, później zdefiniować miejsca parkingowe, a na końcu rozważyć zamknięcie ruchu. Będzie można o tym mówić dopiero, kiedy nowy plac zacznie funkcjonować.

Wykonawcy projektu nie zdobyli jeszcze wszystkich dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Architekt miasta zapewnia jednak, że plan nie jest zagrożony i zostanie wprowadzony w życie. Dojdzie do tego nie wcześniej niż 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński