Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe auta w Muzeum Techniki i Komunikacji [wideo, zdjęcia]

Marek Rudnicki
Jacek Kosiński pokazuje nowe nabytki szczecińskiego muzeum techniki, otrzymane z wojska – poloneza i terenowego UAZ 469B.
Jacek Kosiński pokazuje nowe nabytki szczecińskiego muzeum techniki, otrzymane z wojska – poloneza i terenowego UAZ 469B. Fot. Andrzej Szkocki
Już za parę dni w czasie Nocy Muzeów będzie można bezpłatnie oglądać niecodzienne egzemplarze pojazdów. Poczciwego poloneza i jeszcze starszego UAZ-a.
Nowe eksponaty w Muzeum TechnikiMuzeum Techniki w Szczecinie ma nowe eksponaty.

Nowe eksponaty w Muzeum Techniki

UAZ 469B oraz stary polonez, to dwa nowe samochody, które Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie dostało od wojska. Pierwszy z II Brygady Zmechanizowanej z jednostki Budowo, a drugi z batalionu remontowego z Kołobrzegu.

- Brakuje nam jeszcze tylko GAZ57 i tarpana Honkera, a będziemy posiadać wszystkie samochody, używane przez polskie wojsko - mówi Jacek Kosiński, który starym pojazdom przywraca życie. - Gdy dowiedziałem się o GAZ-ie, myślałem, że będzie to wrak auta, a gdy go zobaczyłem, serce mi urosło. Nie jest tak zniszczony, jak sugerowała to pierwsza informacja.

W muzeum marzą o Honkerze, bo to terenowe wojskowe auto ma swoją legendę. Pierwszy raz pokazane zostało w 1984, a w cztery lata później rozpoczęto seryjną produkcję. Przed wojskowymi ukryto, co oznacza wybrana w konkursie nazwa "Honker". Oficjalnie w języku angielskim miała być to onomatopeja oznaczająca krzyk dzikich gęsi. W rzeczywistości nawiązywała do kryptonimu polskiego ataku na Monte Cassino.

Muzeum szykuje się już do Nocy Muzeów. 15 maja wyjątkowo otworzy dla zwiedzających swoje podwoje o godz. 18 i zamknie dopiero o północy o godz. 24. Warto skorzystać i odwiedzić to miejsce, bo oficjalnie zwiedzać je będzie można dopiero po ukończeniu remontu w październiku. Pokazane zostaną eksponaty, których nikt poza pracownikami, jeszcze nie oglądał. W tym unikalny motocykl Podkowa, który dopiero co został poddany renowacji.

- Skończyły się czasy malowania zabytkowych pojazdów błyszczącym lakierem - pokazuje motocykl Jacek Kosiński. - Nasza Podkowa ma jeszcze oryginalny lakier, choć ze sporymi ubytkami, oryginalne emblematy producenta. Wszystko, co trzeba było zrobić, to wyczyścić go, powstrzymać korozję i zakonserwować.

Motocykl pochodzi z 1939 r. z Polskiej Fabryki Haceli "Podkowa". Z taśmy zeszło jedynie - według różnych szacunków - 130 - 500 sztuk. Zobaczyć też będzie można legendarny motocykl Sokół. W czasie wojny służyły niemal we wszystkich polskich jednostkach.

- Pokażemy też unikat na skalę światową, lekki motocykl Alba, wyprodukowany przez fabrykę Alba-Werke Stettin w 1919 roku - opowiada Jacek Ogrodniczak. - Firma założona przez Alfreda Barucha produkowała na Mierzynie w latach 1918-1926 jednoślady wyposażone w silniki czterosuwowe o pojemności skokowej 198 cm i mocy 1,5 KM. Konstruktorem motocykla był inż. Pasewalker.

Warto też zobaczyć Tornedo, kolejny polski przedwojenny motocykl, produkowany w Bydgoszczy, wyposażony w polski silnik z Fabryki Pomocniczej dla Przemysłu Lotniczego i Samochodowego w Warszawie. Będą też najróżniejsze samochody, których muzeum ma dziś ponad sto. Będą m.in. samochody z kategorii SAM, czyli pojazdów przerabianych samodzielnie, jak syrena coupe czy terenowy maluch-suzuki. Szczecińskie muzeum posiada też jeden z siedmiu wyprodukowanych egzemplarzy Beskida. Wrażenie robi też Wszędołaz, czyli maluch na gąsienicach, który miał być produkowany w Zakładzie Transportu Energetyki w Radomiu. Powstał tylko jeden egzemplarz.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński