MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa moneta kolekcjonerska z serii „Skarby Stanisława Augusta”. Numizmat przedstawia Augusta II Mocnego

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Monety kolekcjonerskie z serii „Skarby Stanisława Augusta” przedstawiają podobiznę Augusta II Mocnego.
Monety kolekcjonerskie z serii „Skarby Stanisława Augusta” przedstawiają podobiznę Augusta II Mocnego. materiały prasowe NBP
W Narodowym Banku Polskim od 1 grudnia można nabywać nowe monety - złote o nominale 500 zł i srebrne 50 zł. Są to monety kolekcjonerskie z serii „Skarby Stanisława Augusta” i przedstawiają podobiznę Augusta II Mocnego. Co znajdzie się na monetach i za ile będzie można je kupić?

Spis treści

„Skarby Stanisława Augusta” - jak wyglądają monety? Tak prezentuje się awers i rewers

„Skarby Stanisława Augusta” to seria monet kolekcjonerskich odwzorowująca słynną osiemnastowieczną kolekcję medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Seria monet obejmuje 24 wizerunki monarchów – 23 z oryginalnej kolekcji królewskiej oraz portret Stanisława Augusta, odtworzony według medali z epoki. Podobnie jak medale w XVIII wieku, współczesne monety są bite w złocie i w srebrze.

Na rewersie monety widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu Marcella Bacciarellego) w lewym profilu, w peruce z harcapem, w halsbandzie z małym żabotem spiętym agrafą, w kirysie, we fraku z szamerowanymi wyłogami, z gwiazdą i wstęgą Orderu Orła Białego oraz Orderem Złotego Runa na wstędze.

Na awersie monety czytamy tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu):

Wybrany Roku Pańskiego 1697 dnia 27 czerwca, koronowany dnia 15 września. Kamieniec Podolski zdobyty przez Turków odzyskał pokojem karłowickim, wygnany z królestwa przez Karola XII szwedzkiego, powrócił do kraju Roku Pańskiego 1709. Umarł w Warszawie Roku Pańskiego 1733, mając lat 63, w 36 roku panowania, dnia 1 lutego.

Król August II Mocny - kim był?

Dwudziesta pierwsza moneta serii przedstawia Augusta II zwanego Mocnym, z dynastii Wettinów, od 1694 r. elektora saskiego (jako Fryderyk August I), w Polsce obranego na króla 27 czerwca i koronowanego 15 września 1697 r.

Jako elektor przystąpił w 1700 r. do wojny północnej i w wyniku klęsk w 1706 r. zrzekł się korony na rzecz Stanisława Leszczyńskiego, popieranego przez Szwedów. Po klęsce Karola XII pod Połtawą w 1709 r. powrócił na tron Polski przy poparciu Rosji.

Fryderyk August I był synem elektora saskiego Jana Jerzego III i Anny Zofii Oldenburg. Urodził się w 1670 r. w Dreźnie. Zdobył wykształcenie dworskie i odbył dwuletnią Grand Tour. Dla objęcia tronu polskiego dokonał konwersji na katolicyzm i przyjął imię August II. Jego żona Krystyna Eberhardyna von Brandenburg-Bayreuth pozostała przy wyznaniu luterańskim i dlatego nie została koronowana. Miał jednego legitymowanego syna Fryderyka Augusta II, późniejszego króla polskiego Augusta III.

August II był zwolennikiem władzy absolutnej, jaką sprawował w Saksonii, co powodowało silne konflikty z polską szlachtą, zawiązującą antykrólewskie konfederacje. Sojusznika znalazł w carze Piotrze I, który aż do tzw. Sejmu Niemego (1717) utrzymywał w Polsce swe wojska. W Saksonii August II przeprowadził wiele reform politycznych i gospodarczych, natomiast w Polsce trwał kryzys władzy, przez co kraj utracił status silnego państwa - napisała w folderze numizmatycznym Marta Męclewska.

Ile kosztuje nowa moneta kolekcjonerska NBP i gdzie można ją kupić?

Srebrna moneta o nominale 50 zł została wyemitowana w nakładzie do 6000 sztuk i można ją nabyć w cenie 850 zł brutto. Nakład złotej monety o nominale 500 zł wyniósł do 600 sztuk, a cena – 20 tys. zł brutto. Monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa moneta kolekcjonerska z serii „Skarby Stanisława Augusta”. Numizmat przedstawia Augusta II Mocnego - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński