MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Bank Polski wypuścił do obiegu monety kolekcjonerskie upamiętniające dwóch ekonomistów

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Dostępne są już dwie nowe monety kolekcjonerskie z serii „Wielcy polscy ekonomiści” – „Władysław Zawadzki” oraz „Michał Kalecki”.
Dostępne są już dwie nowe monety kolekcjonerskie z serii „Wielcy polscy ekonomiści” – „Władysław Zawadzki” oraz „Michał Kalecki”. materiały prasowe Narodowego Banku Polskiego
Dostępne są już dwie nowe monety kolekcjonerskie z serii „Wielcy polscy ekonomiści” - Władysław Zawadzki oraz Michał Kalecki. Każda z monet ma nominał 10 zł i można ją nabyć w cenie 170 zł.

Gdzie można kupić monety kolekcjonerskie NBP?

Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski można kupić we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Kogo upamiętniają monety NBP?

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją – czytamy w specjalnym folderze emisyjnym wydanym jako dodatek do monet kolekcjonerskich.

Na monetach tym razem znalazło się dwóch polskich ekonomistów.

Władysław Marian Zawadzki (1885–1939) był ekonomistą i politykiem. Od 1917 r. wykładał ekonomię na warszawskich uczelniach i na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W 1931 r. objął stanowisko wiceministra skarbu, zaś rok później przyjął tekę ministra tego resortu. Funkcję tę piastował do 1935 r. Okres jego urzędowania przypadł na czas wielkiego kryzysu. Zawadzki prowadził politykę równowagi budżetowej oraz stabilnej waluty, przeciwstawiając się koncepcjom dewaluacji złotego – czytamy w specjalnym folderze emisyjnym.

Na rewersie monety poświęconej pamięci Władysława Mariana Zawadzkiego, znajduje się wizerunek ekonomisty na tle stylizowanych kwadratów, daty jego urodzin i śmierci oraz cytat pochodzący z dzieła „Teoria produkcji.”

Na awersie monety, poza stałymi elementami, takimi jak wizerunek orła nominał i rok emisji, znajdują się stylizowane kwadraty i wykresy.

Michał Kalecki (1899–1970) był wybitnym polskim ekonomistą. Studiował na kilku uczelniach i choć nie ukończył żadnej z nich, samodzielnie zgłębiał wiedzę ekonomiczną. W 1929 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badań Koniunktur Gospodarczych i Cen. W 1933 r. wydał wizjonerskie studium Próba teorii koniunktury, w którym przedstawił teorię efektywnego popytu. Po otrzymaniu stypendium Fundacji Rockefellera wyjechał w 1936 r. do Szwecji. Następnie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie współpracował z kilkoma ośrodkami akademickimi. Przełożył swoją teorię na język angielski, ukazała sią ona w 1939 r. – dowiadujemy się z folderu emisyjnego.

W czasie wojny Kalecki został zatrudniony w Oksfordzkim Instytucie Statystycznym. Wrócił do Polski w 1955 r. Wykładał w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, pełnił też funkcję doradcy rządów kilku państw. Był kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1970 r. Wszystkie jego publikacje został wydane w języku angielskim.

Na rewersie monety upamiętniającej Michała Kaleckiego znajduje się wizerunek, daty jego urodzin i śmierci oraz tytuły wybranych prac.

Na awersie monety, poza stałymi elementami, umieszczony został cytat z monografii „Kapitalizm. Koniunktura i zatrudnienie”.

Z czego są wykonane momenty kolekcjonerskie NBP?

Monety są wykonane ze srebra o próbie Ag 925, a każda z nich ma średnicę 32 milimetry i masę 14,14 grama.

Monety okolicznościowe w standardzie obiegowym i wartości nominalnej 5 zł są wykonane ze stopu MN 25 (pierścień) oraz CUAl6Ni2 (rdzeń).

Narodowy Bank Polski monety kolekcjonerskie wykonuje ze złota i srebra, i często uatrakcyjnia je poprzez dodanie:

  • elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła,
  • stosując dodatkowe techniki, np. nadruki wykonane metodą tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.

Monety kolekcjonerskie są pakowane w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego jest dołączany certyfikat.

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży monety kolekcjonerskie mają swoją wartość

Jakie momenty kolekcjonerskie planuje wyemitować Narodowy Bank Polski?

Kolejna emisja jest zaplanowana na 8 listopada 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł „90. rocznica powstania Znaku Rodła”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy Bank Polski wypuścił do obiegu monety kolekcjonerskie upamiętniające dwóch ekonomistów - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński