Nocne kontrole na wysypiskach, obowiązkowy monitoring i...

  Nocne kontrole na wysypiskach, obowiązkowy monitoring i ograniczenie importu śmieci. Ministerstwo Środowiska odpowiada na pożary wysypisk

  js

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nocne kontrole na wysypiskach, obowiązkowy monitoring i ograniczenie importu śmieci. Ministerstwo Środowiska odpowiada na pożary wysypisk
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Jacek Piotrowski

  Nowelizacja ustawy o odpadach może pomóc w kontrolowaniu wysypisk. Nowe przepisy zakładają m.in. obowiązkowy monitoring na składowiskach, kontrole interwencyjne oraz ograniczenie importu. Resort środowiska chce się zająć nielegalnymi działaniami związanymi m.in. z porzucaniem odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dzięki nowym przepisom być może uda się ograniczyć niepokojące zjawisko pojawiania się pożarów na polskich wysypiskach śmieci.
  Jak podaje Serwis Samorządowy PAP Ministerstwo Środowiska przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz o odpadach. Nowelizacja ustawy to odpowiedź na występujące patologie w gospodarce odpadami.

  Plaga pożarów wysypisk skłoniła Ministerstwo Środowiska do zmiany obowiązującego prawa. JRG I PSP


  Lepszy system kontroli


  Nowelizacja ustawy o odpadach zmienia m.in. zasady nadzoru wysypisk przez straż pożarną.
  Nowe przepisy wprowadzają rozszerzenie uprawnień w zakresie informowania o istniejących miejscach magazynowania i składowania odpadów. Komendant Powiatowy (Miejski) Państwowej Straży Pożarnej będzie miał dostęp do tych samych narzędzi (poprzez nadanie), z których korzysta Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Żeby uzyskać zezwolenie na zbieranie lub składowanie odpadów, trzeba będzie uzyskać opinię komendanta PSP. Zdaniem resortu środowiska zmiana ta pozwoli na ograniczenie składowania śmieci w miejscach, które nie spełniają wymogów przeciwpożarowych.

  Projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska przyznaje też sporo nowych kompetencji inspektorom. Będą możliwe kontrole interwencyjne (bez wcześniejszej zapowiedzi) i to o każdej porze dnia i nocy. Ustawa przewiduje rozszerzenie kompetencji inspektorów IOŚ. Będą oni mogli prosić inne organy kontroli lub policję o pomoc podczas kontroli.

  Ograniczony import śmieci do Polski  Projekt przewiduje także zmiany w ustawie o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. Resort środowiska chce wprowadzić obowiązek pozyskania informacji od Państwowej Straży Pożarnej o stanie instalacji odbiorcy odpadów z zagranicy. Dane takie miałby pozyskiwać Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jeśli PSP wyda negatywną opinię dotyczącą przetwarzania odpadów, przywóz śmieci mógłby zostać przełożony.

  Nowe przepisy wprowadzają też całkowity zakaz przywozu do kraju odpadów komunalnych (i powstających z przetwarzania odpadów komunalnych) oraz odpadów, które trzeba unieszkodliwiać. Ministerstwo planuje też zmienić sposób przedstawiania informacji na temat odpadów sprowadzonych do kraju. Nowe metody pozwolą na dokładniejsze śledzenie tego, co dzieje się z przetworzonymi odpadami przywiezionymi do Polski.

  ZOBACZ galerię 24 krajów, które sprowadzają śmieci do Polski:  Recydywiści z wysypisk nie będą mogli prowadzić działalności  Nowe przepisy pozwalają na wstrzymanie przez WIOŚ działalności w przypadku stwierdzenia takich samych naruszeń w trakcie kolejnych kontroli (recydywa). Tym samym osoba, która prowadzi działalność polegającą na zagospodarowaniu odpadami i narusza warunki posiadanych decyzji, będzie mogła być odwołana. Decyzja ta ma na celu ograniczenie procederów niepłacenia kar administracyjnych przez podmioty zarządzające odpadami. Opłaty te są stosunkowo niskie, poza tym procedury administracyjno-sądowe mogą się przeciągać.

  Nowe przepisy mają dotknąć przede wszystkim tych, którzy działają w szarej strefie w obszarze gospodarowania odpadami. Ustawodawca ma zamiar ograniczyć m.in.:
  • porzucanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych;
  • porzucanie odpadów w miejscach, na których zakończono działalność w zakresie gospodarki odpadami niezgodnie z przepisami.
  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA ZACHODNIEGO Głosowanie zakończone

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA ZACHODNIEGO Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza. Zgłoś swoją usługę lub produkt już dziś!

  Nasze Dobre z Pomorza. Zgłoś swoją usługę lub produkt już dziś!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Warto zobaczyć

  Wideo: 39. PKO Półmaraton Szczecin. Mamy nowych bohaterów [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] ▶  Wideo: Zobacz również: Powołania Jerzego Brzęczka ▶