Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Naukowców 2014 już dziś w Szczecinie

Małgorzata Klimczak [email protected]
Noc Naukowców odbywać się będzie w 24 krajach, w 300 miastach, w tym w Szczecinie, jako jednym z czterech polskich miast zaproszonych do projektu.
Noc Naukowców odbywać się będzie w 24 krajach, w 300 miastach, w tym w Szczecinie, jako jednym z czterech polskich miast zaproszonych do projektu. Andrzej Szkocki
Już dziś na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym będzie Noc Naukowców 2014. Na ciekawych świata atrakcje czekają od godz. 16 do 23.

- Jest to impreza specjalna, promująca naukę - mówi prof. Włodzimierz Kiernożycki, rektor ZUT. - Chcemy pokazać, że warto się uczyć, bo nauka pozwala lepiej zrozumieć świat. Drzwi uczelni będą otwarte dla tych, którzy chcą zobaczyć, co się za tymi drzwiami dzieje. Pokażemy nasze laboratoria.

W programie ponad 100 atrakcji rozplanowanych na terenie kampusu akademickiego ZUT przy al. Piastów - począwszy od fontanny na placu im. Janiny Szczerskiej, na której odbędą się wyścigi mini łodzi motorowych, a skończywszy na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu, który zaprezentuje m.in. wielkogabarytowe silniki okrętowe i rakietowe. Będzie także Świat Szalonego Chemika, lewitujący mnich, wąchanie pioruna i mnóstwo innych rzeczy.

W przygotowanie eksperymentów, warsztatów i pokazów zaangażowało się ponad 300 naukowców z ZUT.
Miejscem centralnym imprezy będzie "Centrum Naukowe Piastów" - dziedziniec Rektoratu ZUT oraz przyległych wydziałów. Dodatkowo atrakcje będą zlokalizowane w budynkach i na dziedzińcach: Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, Wydziału Techniki Morskiej i Transportu, Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii, Wydziału Elektrycznego oraz Hali Technologicznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki.

W ramach imprezy powstanie ScienceCity. Inspiracje do stworzenia go dała popularna gra komputerowa, która pozwala na zbudowanie według własnej koncepcji miasta i społeczności. W grze projektuje się miasto swoich marzeń, w dowolnym kształcie, korzystając z narzędzi tworzenia stref i planowania dróg, a w przypadku ScienceCity, nowych centrów naukowych, logistycznych, medycznych i kulturalnych. Dostosowuje się budynki, rozbudowuje o kolejne moduły, ujawnia dodatkowe funkcje i poszerza ofertę już istniejących.

- Mieszkańcy będą mogli stworzyć wirtualne ośrodki i miejsca, w których zastosowane zostaną najnowocześniejsze badania i rozwiązania. Zabawa będzie trwała przez cały rok, by podczas finału w roku 2015 móc zaprezentować wyniki wspólnej pracy - mówi Kinga Wełyczko-Czachura, kierownik projektu.

Dla wszystkich uczestników Nocy Naukowców, biorących udział w konkursach, przeznaczono około 200 nagród. Wydarzenia są bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński