Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie oszczędzaj mózgu

SN
Nic tak szybko nie wyniszcza komórek nerwowych jak praca umysłowa. Nie ma jednak powodów do obaw. Ta rzeź neuronów nie zaszkodzi naszej inteligencji.

Mózgi ludzi wykształconych kurczą się szybciej, aniżeli mózgi tych, którzy swoją edukację zakończyli po kilku latach nauki - twierdzą amerykańscy naukowcy. Na szczęście, nie jest to jedyny wniosek, do jakiego doszli. Pozostałe rezultaty ich studiów nad mózgami są dla “jajogłowych" znacznie bardziej optymistyczne. Przede wszystkim mniejsze rozmiary mózgu nie mają żadnego wpływu na sprawność intelektualną osób starszych. Wręcz przeciwnie, ludzie lepiej wyedukowani znacznie lepiej znoszą nieuchronny proces starzenia się, a następnie obumierania komórek nerwowych. Ich mózgi, choć nieco mniejsze od mózgów mniej wykształconych rówieśników, zachowują o wiele większą sprawność. U osób wykształconych rzadziej występują też przypadki demencji.

- Nie należy mylić rozmiarów mózgu z potęgą umysłu. U ludzi w podeszłym wieku są to dwie różne rzeczy - podkreśla neurolog Edward Coffey. Wcześniej opublikował on artykuł, w którym dowodził, że mózgi mężczyzn kurczą się z wiekiem szybciej niż mózgi kobiet. Tym razem przy pomocy rezonansu magnetycznego zmierzył rozmiary mózgów 320 zdrowych osób - kobiet i mężczyzn - w wieku od 66 do 90 lat. Wcześniej wszyscy uczestnicy rozwiązali testy sprawdzające sprawność umysłową. Pomiary wykazały, że w czaszkach osób, które do szkół chodziły przez 16 lat, znajduje się średnio o 10 proc. więcej płynu mózgowo-rdzeniowego, w porównaniu z osobami, które edukację zakończyły już po czterech latach.
Według naukowca objętość płynu mózgowo-rdzeniowego rośnie wraz z kurczeniem się mózgu. Wypełnia on puste miejsca pozostawione przez obumarłe szare komórki. Płyn mózgowo-rdzeniowy tworzy wokół mózgu płynną osłonę, która go chroni przed uderzeniami i wibracjami. Dostarcza tkance mózgowej składników odżywczych oraz usuwa z niej odpady.

Mózg, jak inne części ludzkiego organizmu, podlega starzeniu. Mniej więcej do 25. roku życia komórki nerwowe tworzą jeszcze nowe połączenia i adaptują do zmian. Potem proces ten ustaje. W rezultacie obniża się zdolność do zapamiętywania nowych informacji. - Ludzie aktywni umysłowo tracą szybciej neurony, lecz stratę tę rekompensują im z naddatkiem wiedza i doświadczenie nagromadzone przez dziesiątki lat. Nie przyswajają już tak szybko nowych informacji, za to więcej myślą. Dzięki temu słabiej odczuwają negatywne konsekwencje obumierania neuronów - uspokaja Coffey.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński