MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NFZ: Profilaktyka schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Ruch na ból kręgosłupa

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Schorzenia kręgosłupa i układu ruchu dotykają wiele osób, niezależnie od wieku.
Schorzenia kręgosłupa i układu ruchu dotykają wiele osób, niezależnie od wieku. archiwum gs24.pl
Nieprawidłowo siedzimy przed komputerem, dźwigamy zakupy w jednej, zamiast równomiernie rozłożone w dwóch siatkach trzymanych w obu rękach i, co najważniejsze, nie uprawiamy sportu. Schorzenia kręgosłupa i układu ruchu dotykają wiele osób, niezależnie od wieku. Często, niestety, sami się o nie prosimy.

Schorzenia kręgosłupa i układu ruchu bywają skutkiem przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała, np. podczas wielogodzinnej pracy siedzącej, choćby przy komputerze, towarzyszą nadwadze i otyłości, mogą być efektem jakiejś choroby, stanu zapalnego, czy urazu. Najczęściej jednak, wynikają z niskiej aktywności fizycznej lub nadmiernych obciążeń, np. dźwigania.

Najlepszą profilaktyką jest ruch - koniecznie dostosowany do stanu naszego zdrowia i wieku. Specjaliści nie zalecają nagłej wysiłkowej aktywności po wielu latach nic nierobienia. Takie "zrywy", będące często realizacją postanowień dotyczących aktywnego spędzania czasu, mogę się źle skończyć.

Chcąc sobie pomóc trzeba zacząć od regularnych ćwiczeń, np. rozciągających czy wzmacniających poszczególne partie ciała. Pomocne w tym będą dwie propozycje przygotowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia:

- Moje Fizjo+, to aplikacja dla osób, które borykają się z dolegliwościami kręgosłupa. Celem aplikacji jest przedstawienie ćwiczeń poprawiających pracę mięśni, co może pomóc złagodzić ból.

https://akademia.nfz.gov.pl/?s=mojefizjo

Ćwiczenia można zsynchronizować z kalendarzem, ułożyć plan ćwiczeń według swoich potrzeb, uruchomić powiadomienia o nadchodzących ćwiczeniach.

- NFZ we współpracy z praktykami z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji przygotował serię dwudziestu filmów instruktażowych. Kierowane są do osób, które potrzebują pomocy rehabilitacyjnej i są gotowe ćwiczyć samodzielnie w domu. Filmy są na kanale YouTube na portalu Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/?s=8+tygodni+do+zdrowia

A jak możemy sobie pomóc na co dzień?

Unikajmy pozycji, które nadmiernie obciążają kręgosłup: jeśli niesiemy coś ciężkiego, trzymajmy to blisko ciała i obiema rękami. Ciężkie zakupy nośmy w dwóch siatkach, równomiernie rozkładając ciężar. Z kolei podnosząc coś z podłogi, róbmy to zawsze z wyprostowanymi plecami, przyklękając, przykucając lub wypychając biodra do tyłu. A jeśli długo pracujemy w pozycji siedzącej, róbmy przerwy na ruch. I jeszcze jedno. Ponieważ wiele osób pracuje siedząc przy biurku, dostosujmy do siebie wysokość krzesła i ekranu komputera, siedźmy prosto, nie pochylając głowy. Róbmy wiele króciutkich przerw.

Dobrze jest też pamiętać o diecie: przetworach mlecznych i rybach, aby dostarczyć wapń i witaminę D, które są potrzebne do utrzymania zdrowych kości i prawidłowego funkcjonowania mięśni.

- Nie zapominajmy o naszych dzieciach i wnukach - przypomina Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Im poza miłością, najbardziej potrzebny jest ruch, aktywność. Wtedy nie tylko się rozwijają, ale też budują swoją odporność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński