Naucz się pracy z roślinami i zwierzętami w Centrum Edukacji Ogrodniczej

Artykuł sponsorowany
Od kilku tygodni żyjemy w drastycznie zmienionych warunkach. Jednym z efektów odosobnienia, w wyniku przymusowej kwarantanny, jest refleksja nad wyborem zawodu i sposobu życia.

Niewątpliwym wnioskiem z tej sytuacji jest przywrócenie naturalnej hierarchii potrzeb człowieka. A co z tym się wiąże, społecznej ważności prac i zawodów. Dziś naprawdę doceniamy pracę służby zdrowia i uświadamiamy sobie rolę producentów prawdziwej, zdrowej żywności. Jeśli nie widzisz się w przyszłości w roli pracownika korporacyjnego, rozważ wybór szlachetnego zawodu ogrodnika lub weterynarza.

Od ponad siedemdziesięciu lat kształcimy w zawodach związanych z warzywnictwem, sadownictwem, kwiaciarstwem, architekturą krajobrazu, agrobiznesem a od pięciu lat także z weterynarią. Dopóki nasz kraj starał się zachowywać niezależność i samowystarczalność żywnościową, absolwenci naszej szkoły z pewną zazdrością byli nazywani „badylarzami” - co było synonimem zamożności. A nasza szkoła uchodziła za elitarną.

Później zachwyciliśmy się, nieosiągalnymi u nas, owocami południowymi czy świeżymi warzywami w grudniu czy styczniu. Szkoła rozpoczęła współprace i wymianę praktyk z podobnymi szkołami w Europie Zachodniej, absolwenci podejmowali pracę w firmach ogrodniczych w Holandii, Niemczech, Francji. Wyjeżdżali nie dlatego, że byli tańsi od miejscowych, lecz byli lepiej przygotowani do zawodu. Część z nich tam nadal pracuje, młodsi też wyjeżdżają, aby szybciej zgromadzić środki na rozwinięcie działalności w kraju. A i konsumenci zauważyli, że zagraniczne grudniowe pomidory nie mają takiego smaku i zapachu, jak te od babci z ogródka zaś tańszy chiński czosnek nie umywa się do naszego. Truskawki z Hiszpanii są solidnie „zakonserwowane chemią” by znieść długi transport.

Dietetycy doszli do wniosku, że południowe owoce są mniej korzystne dla ludzi od pokoleń osiadłych w strefie umiarkowanej, niż nasze poczciwe papierówki, złote renety czy gruszki – klapsy.

Celem naszej szkoły stało się kształcenie ludzi świadomych tych faktów, dla których praca to nie tylko sprawa bezpieczeństwa ekonomicznego, ale też pasja w propagowaniu spraw, wydawało by się oczywistych, ale zapomnianych lub podporządkowanych wyłącznie doraźnym interesom.

Kandydatom do naszej szkoły nie obiecujemy przysłowiowych gruszek na wierzbie i łatwej, oszałamiającej kariery w „renomowanej firmie o światowym zasięgu”. Czeka ich trudna, wymagająca systematyczności i wysiłku fizycznego praca. Trzeba będzie polubić kalosze, rękawiczki robocze, oswoić się z zapachem stajni, owczarni czy obory, a zapach ten jest raczej daleki od zapachu ulubionych perfum. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że jak to w botanice, obowiązują łacińskie nazwy wszystkich roślin - na początek będzie ich do zapamiętania kilkaset, no może trochę więcej.

Szkoła musi trochę wyprzedzać bieżącą praktykę, ostatecznie kształcimy dla przyszłości, więc przymierzamy się do nowych specjalizacji w zawodzie ogrodnika np. permakultury, czy agrotroniki, zielarstwa itp. Co stanie się możliwe dopiero od 2021 roku, kiedy organem prowadzącym szkołę będzie bezpośredni Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zapewne wielu z Was zawiodło się na drugim człowieku. Zapewniamy, że roślina czy zwierzę, jeśli tylko potraktujecie ich uczciwie i z sercem odpłacą się z nawiązką. Dlatego proponujemy Wam naukę w naszej szkole.

Nauka w Technikum Ogrodniczym trwa 5 lat. Uczniowie w trakcie nauki przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły. Może przystąpić do egzaminu maturalnego i po jego zdaniu ma możliwość kontynuowania nauki w szkołach wyższych.

Możecie zdobyć:Zawód technika ogrodnika szczególnie jest polecany tym wszystkim, którzy chcieliby:

 • projektować i zakładać ogrody przydomowe,
 • produkować warzywa i rośliny ozdobne,
 • prowadzić plantacje i sady owocowe,
 • prowadzić własne gospodarstwo ogrodnicze o charakterze produkcyjnym lub usługowym.

Zawód technika architektury krajobrazu jest polecany osobom zainteresowanym:

 • możliwością zagospodarowania terenów zieleni,
 • upiększaniem skwerów miejskich,
 • tworzeniem parków i ogrodów przydomowych,
 • przywracaniem terenom miejskim naturalnych właściwości, zazielenianiem osiedli mieszkaniowych,
 • projektowaniem ogrodów i obiektów małej architektury (altany, pergole).

Zawód technika weterynarii polecany jest osobom, które:

 • kochają zwierzęta,
 • chcą się nimi opiekować i wykonywać czynności, niewymagające specjalistycznej wiedzy medycznej lekarza weterynarii,
 • są zainteresowane prowadzeniem chowu i hodowli zwierząt gospodarskich i towarzyszących.

Tym z Was, którzy chcieliby szybciej zdobyć zawód i zacząć pracę na swoje utrzymanie polecamy naszą Szkołę Branżową I stopnia, która trwa tylko 3 lata i przygotowuje do zawodów:

 • ogrodnik,
 • mechanik- operator maszyn i pojazdów rolniczych.

Absolwenci tej szkoły otrzymują świadectwo ukończenia szkoły i mogą przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz kontynuować naukę w Szkole Branżowej II stopnia.Wszystkie uprawnienia zawodowe uzyskane w naszej szkole są uznawane w całej Unii Europejskiej.

ATUTY SZKOŁY:

 • nowoczesne pracownie kształcenia zawodowego,
 • własne poletka dydaktyczne, sady, szkółka roślin ozdobnych,
 • nowoczesne szklarnie, w których odbywają się zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe,
 • własne ścieżki dydaktyczne,
 • nowoczesny sprzęt specjalistyczny,
 • kursy prawa jazdy kat. B i T,
 • kursy umiejętności zawodowych i kwalifikacji zawodowych, np. rolnik, florysta,
 • kursy dające uprawnienia ogrodnicze lub rolnicze (dofinansowanie dla młodych rolników/ogrodników),
 • współpraca z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym i pracodawcami,
 • internat szkolny i stołówka szkolna,
 • monitoring,
 • przyjazne grono pedagogiczne,
 • dostosowanie warunków nauki dla uczniów ze specyficznymi potrzeba

W trakcie nauki wszyscy uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu prowadzenia i obsługi ciągnika rolniczego, obsługi maszyn rolniczych i ogrodniczych oraz stosowania środków ochrony roślin.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3