Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Uroczystość na Cmentarzu Centralnym

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Uroczystości na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.  Spotkanie odbyło się z okazji rocznicy. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się jako datę oficjalnego uruchomienia obozu KL Auschwitz
Uroczystości na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Spotkanie odbyło się z okazji rocznicy. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się jako datę oficjalnego uruchomienia obozu KL Auschwitz Marek Jaszczyński
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Spotkanie odbyło się przy pomniku Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, przy kwaterze 103B.

- Łatwiej było być wyzwolonym niż usunąć z głowy i ciała przeżycia obozowe, które do dnia dzisiejszego są w nas. Dlatego tak bardzo powinniśmy być wdzięczni ocalałym za utworzenie tego miejsca pamięci na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie - mówił Jan Margol z Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych oddział w Szczecinie.

O pamięci, ale nie odwecie mówił wojewoda zachodniopomorski.

- Trzeba o tym mówić, ale nie w kontekście odwetu, bo przecież dzisiejsze młode pokolenia Niemców nie odpowiadają za zbrodnie swoich dziadków czy pradziadków, ale w jakimś sensie mają moralny obowiązek także o tym pamiętać. I nieustannie bić się w pierś za to, co się wówczas wydarzyło - powiedział Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Dlaczego obchodzimy to święto 14 czerwca?

83 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych polskich więźniów politycznych.

- W tym transporcie do obozu trafiło 728 polskich więźniów, głównie byli to harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, którzy starali się przedrzeć do tworzącego się w tamtym czasie we Francji Wojska Polskiego. Byli też to przedstawiciele polskiej inteligencji, maturzyści, studenci, przedstawiciele konspiracji. Wszystkie te osoby, które Niemcy uznały za swoich wrogów. Więźniowie ci otrzymali numery od numeru 31 do 758 - mówił Krzysztof Męciński, dyrektor IPN w Szczecinie.

Byli oni, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo, pierwszymi więźniami politycznymi KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu.

- Dlatego 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ten dzień, 8 czerwca 2006 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jako święto narodowe dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej - mówi Sebastian Kaniewski ze szczecińskiego oddziału IPN w Szczecinie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński