MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze gry na Commodore 64. 7 tytułów, w które na pewno grałeś, jeśli miałeś ten komputer. Pamiętasz je wszystkie?

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Oto 7 gier na Commodore 64, w których gracze lat 80. i 90. spędzali długie godziny. Przejdź do galerii.
Oto 7 gier na Commodore 64, w których gracze lat 80. i 90. spędzali długie godziny. Przejdź do galerii. Kacper Derwisz / Polska Press
Commodore 64 był dla wielu osób zaczynających przygodę z elektroniką pierwszą stycznością z komputerem. Obok Amigi i Atari była to najpopularniejsza marka na bazarach, rynkach i domach w czasach PRL-u. Urządzenie to zostało wydane ponad 40 lat temu, jednak do dziś posiada ono rzeszę miłośników na całym świecie. Zobacz 7 najlepszych gier na C64, w których gracze lat 80. i 90. spędzali długie godziny. Pamiętasz je wszystkie?

Spis treści

Czym jest Commodore 64?

Commodore 64 to komputer domowy stworzony przez firmę Commodore Business Machines (CBM) w 1982 roku. Był w swoim czasie najlepiej sprzedającym się mikrokomputerem w historii informatyki, gdyż rozszedł się w aż 17 milionach egzemplarzy na całym świecie. Bazował on na 8-bitowym procesorze, któremu towarzyszyło 64 kB pamięci RAM. Jądrem systemu był interpreter języka BASIC, który większość użytkowników pamięta jako charakterystyczny, niebieski ekran z napisem „READY”.

W Polsce pojawił się on na przełomie lat 80. i 90., zaraz po tym, jak nastąpiły przemiany ustrojowe. Królował on na wszelkich rynkach, giełdach i bazarach obok takich sprzętów jak:

  • Amiga 500,
  • Amiga 1200,
  • ZX Spectrum
  • i Atari 800XL.

Jak większość komputerów domowych z tamtych czasów, znajdował się on w jednej obudowie, wraz z klawiaturą i wszystkimi gniazdami. Jako nośniki danych obsługiwał on zarówno kartridże, jak i taśmy magnetyczne odczytywane dzięki specjalnemu magnetofonowi.

Magnetofon do Commodore 64
Za pomocą takiego magnetofonu można było odczytywać dane z kaset. Wikimedia Commons

Najlepsze gry na Commodore 64

To za pomocą właśnie kartridżów i kaset dystrybuowane były gry na kultowy komputer C64. Kilka z nich było szczególnie popularne i chętnie pożyczane między posiadaczami Commodore'a. Do dziś uznawane są one za jedne z najlepszych gier na tę platformę.

Zobacz 7 najlepszych gier na Commodore 64. Pamiętasz je wszystkie?

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepsze gry na Commodore 64. 7 tytułów, w które na pewno grałeś, jeśli miałeś ten komputer. Pamiętasz je wszystkie? - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński