Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do NSR. Niemal dwa tysiące etatów w Narodowych Siłach Rezerwowych w województwie

Sławomir Włodarczyk
W 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie dowódcy chcą m.in. celowniczych, kierowców, mechaników, a nawet strzelców wyborowych. Chętnych do służby w NSR poszukują też inne jednostki na Pomorzu Zachodnim, m.in. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i 12 Baza Lotnicza w Mirosławcu. Nasze jednostki dysponują łącznie 1882 etatami służbowymi dla rezerwistów.
W 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie dowódcy chcą m.in. celowniczych, kierowców, mechaników, a nawet strzelców wyborowych. Chętnych do służby w NSR poszukują też inne jednostki na Pomorzu Zachodnim, m.in. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i 12 Baza Lotnicza w Mirosławcu. Nasze jednostki dysponują łącznie 1882 etatami służbowymi dla rezerwistów. Fot. Sławomir Włodarczyk
Dziś ruszył nabór do NSR. Blisko 2 tys. osób - mieszkańców Pomorza Zachodniego, może starać się o przydział stanowiska służbowego w Narodowych Siłach Rezerwowych. Tyloma wolnymi etatami dysponują jednostki rozlokowane w naszym regionie, głównie 12 Dywizja Zmechanizowana.

Wojsko czeka na rezerwistów i zachęca ich do odwiedzenia Wojskowych Komend Uzupełnień. Tam oficerowie pokierują dalszymi działaniami ochotników, m.in. pomogą skompletować dokumenty niezbędne przy rekrutacji do NSR.

Kto ma największe szanse na etat w jednostce wojskowej? Armia szuka głównie specjalistów pola walki, m.in. strzelców wyborowych, ale zatrudni też m.in.: saperów, łącznościowców, kierowców, mechaników, psychologów, lekarzy, a nawet kucharzy.

W NSR potrzeba zarówno oficerów, jak i podoficerów i szeregowców.

- Ochotnicy będą powoływani na wszystkie stanowiska, we wszystkich korpusach osobowych, a ich wynagrodzenie "nie będzie odbiegało za czas ćwiczeń od wynagrodzenia czynnych żołnierzy zawodowych" - zapewnił Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni. Mieczysław Cieniuch.

Praca w NSR - jak to wygląda

Wojsko ujawniło, że żołnierz NSR może liczyć na tzw. pakiet motywacyjny. W jego skład wchodzą m.in.: wynagrodzenie za każdy dzień służby, zwrot kosztów przejazdu do miejsca pełnienia służby, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz pełna opieka medyczna.

Co w zamian? Żołnierze NSR będą odbywali ćwiczenia 30-dniowe. To raz w roku. Jeżeli wyrażą zgodę, zostaną objęci szkoleniem długoterminowym 90-dniowym. Będą też mogli wyjechać na misję w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Do końca tego roku armia chce przyjąć 10 tys. ochotników - żołnierzy rezerwy. Kolejne 10 tys. osób, również z "cywila", dostanie etat w 2011 roku.

Wszystkiego o służbie w NSR dowiemy się odwiedzając stronę internetową: www.profesjonalizacja.wp.mil.pl

Z kolei pod adresem: www.szukajnsr.wp.mil.pl udostępniona jest wyszukiwarka wolnych stanowisk w poszczególnych jednostkach wojskowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński