Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na zakupy po artykuły szkolne rodzice wybiorą się po 15 sierpnia

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Połowa rodziców wyda na tegoroczną wyprawkę szkolną do 500 złotych.
Połowa rodziców wyda na tegoroczną wyprawkę szkolną do 500 złotych. archiwum gs24.pl
Połowa rodziców wyda na tegoroczną wyprawkę szkolną do 500 złotych – wynika z najnowszej edycji badania SW Research na zlecenie Empiku. Listy zakupów są kompleksowe, a poza artykułami papierniczymi obejmują też ubrania i obuwie, wyposażenie pokoju czy elektronikę.

Badania te pokazują też, że 9 na 10 osób twierdzi, że zrealizuje je przed pierwszym dzwonkiem. Z tego wynika więc, że szczyt sprzedaży artykułów szkolnych i przyborów przypadnie po 15 sierpnia. Z badań wynika też, że to przede wszystkim indywidualne upodobania dziecka oraz cena zdecydują o wyborze konkretnych produktów.

Oferta na każdą kieszeń

W tym roku 50 proc. rodziców spodziewa się wydać na wyprawkę dla jednego ucznia do 500 złotych. Co trzeci przeznaczy na ten cel nieco więcej: od 501 do 700 złotych, a ponad 20 proc. liczy się z kosztem przekraczającym 700 złotych. Tylko 13 proc. zamknie zakupy szkolne w kwocie do 300 złotych.

Jak wynika z najnowszej edycji badania „Wyprawka szkolna 2023” do poziomu 70 proc. spadł odsetek rodziców, którzy zakładają wyższe wydatki na ten cel niż w poprzednim roku. Niezmiennie respondenci najczęściej wskazują jako przyczyny:
- ogólny wzrost cen wywołany inflacją (88 proc.)
- większe potrzeby uczniów (52 proc.).

– Biorąc pod uwagę różne oczekiwania i potrzeby konsumentów, mamy produkty szkolne w tysiącach modnych wzorów, a co ważne – na każdą kieszeń. Podstawowy zestaw przyborów szkolnych można skompletować w Empiku już do 100 zł — podkreśla Ewa Strzelecka, z Empiku.

Bez planu ani rusz

Wyniki badania wskazują, że ponad 90 proc. rodziców zakończy przygotowania do nowego roku szkolnego jeszcze przed pierwszym dzwonkiem. Co drugi z nich kupi wyprawkę tydzień lub dwa tygodnie wcześniej.

W sklepach z artykułami papierniczymi i przyborami szkolnymi już w połowie lipca widoczny był wzrost zainteresowania akcesoriami potrzebnymi w szkole, ale zgodnie z prognozami, szczyt zakupów wyprawkowych, podobnie jak w latach ubiegłych, na dobre rozpocznie się po 15 sierpnia.

Tegoroczne listy zakupów są kompleksowe. Jak wskazują rodzice, oprócz podstawowych artykułów szkolnych, takich jak przybory i podręczniki (93 proc.) oraz ubrania i buty (84 proc.), obejmują również elementy wyposażenia pokoju (28 proc.) i elektronikę (25 proc.), w tym: nowy komputer/laptop, drukarkę czy telefon komórkowy.

Czemu właśnie elektronikę? Aż 64 proc. rodziców deklaruje, że ich dziecko wykorzystuje technologię w procesie uczenia. Potwierdzają to dane sprzedażowe, np. w przypadku tabletów Empik notuje 140 proc. wzrost zainteresowania rok do roku.
Spontaniczne czy zaplanowane?

Jakie będą tegoroczne zakupy wyprawkowe?

Przemyślane to:

  • ubrania i obuwie (75 proc.),
  • tornister lub plecak (74 proc.)
  • podręczniki (69 proc.)

Spontaniczne to artykuły papiernicze czy drobne przybory szkolne.

W ramach przygotowań do nowego roku szkolnego Polacy realizują zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Jednak niezależnie od kanału sprzedaży, na wybór konkretnego miejsca największy wpływ mają trzy czynniki:

  • bogata i zróżnicowana oferta produktów,
  • promocje
  • atrakcyjne ceny.

Doradcy podkreślają, że przy zakupach wyprawki klienci – obok takich cech jak jakość, trwałość, funkcjonalność i bezpieczeństwo oraz cena produktów – zwracają szczególną uwagę na wzornictwo i wygląd. Ponad 60 proc. ankietowanych przyznało, że jest w stanie zapłacić więcej za produkty, które trafiają w gust dziecka.

Z kolei uczniowie – zdaniem rodziców – wybierają do szkoły po prostu to, co im się podoba (56 proc.) i co jest zgodne z aktualną modą i trendami. Przykładają też dużo większą wagę do wyglądu – wzorów, motywów i marek.

Już nie 10 proc. (jak rok temu), ale 25 proc. rodziców zrealizuje zakupy samodzielnie – w ogóle nie angażuje w nie dzieci. Jeśli dane te zestawimy z deklarowanym przez respondentów nastawieniem na cenę i jakość produktów, ograniczenie planów konsultacji wyprawki szkolnej z dziećmi w tym roku już aż tak nie dziwi.

Z badań wynika także, że przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego obejmują także miejsce do nauki w domu. Ponad połowa rodziców planuje kupić oświetlenie, krzesła czy siedziska lub inne elementy organizujące przestrzeń. To ważne, szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy dane dotyczące czasu, jaki młodzi ludzie spędzają na nauce w domu. Blisko połowa z nich uczy się ok. 2 godzin dziennie, a co trzecia osoba nawet powyżej 3 lub 4 godziny.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński