MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Łasztowni budują ekologiczne obozowisko [zdjęcia]

Paulina Targaszewska [email protected]
- Każdy z nas tworzy coś swojego, ale wszyscy ze sobą współpracujemy - mówią artyści, którzy budują obozowisko.
- Każdy z nas tworzy coś swojego, ale wszyscy ze sobą współpracujemy - mówią artyści, którzy budują obozowisko. Sebastian Wołosz
Oryginalna machina do mycia naczyń, stół do ping ponga zrobiony ze starych fragmentów mebli czy domek wykonany z drzwi - takie cuda można znaleźć w nietypowym obozowisku na Odrzańskim Nabrzeżu Starówka.

Na Łasztowni budują ekologiczne obozowisko

Tymczasową, nietuzinkową osadę buduje kilkunastu artystów z całej Polski. Do Szczecina przyjechali m.in. Jarosław Hulboj, Bogdan Achimescu, Łukasz Jastrubczak, Małgorzata Mazur, Agata Zbyluk, Kamil Kusowski i Dariusz Modzelewski.

- Każdy z nas ma za zadanie stworzyć własne dzieło - tłumaczy Małgorzata Szymankiewicz, jedna z członków kreatywnej załogi. - Do dyspozycji mamy stare drzwi, części z odzysku, różne reklamówki, kawałki plastiku, opony. Były one zbierane na terenie Szczecina przez kuratora projektu Łukasza Skąpskiego. Część z nich udostępniła także firma Remondis.

Do tej pory dzięki takim starociom powstały: zadaszona stołówka z krzesłami, ogródek, buda dla psa, niewielki domek z drzwi, stół do ping ponga z rakietkami, machina do mycia naczyń, świecznik, stojak na papier, buty i ekologiczne piecyki.

Artyści na tym jednak nie kończą. Wciąż tworzą kolejne meble, ozdoby i urządzenia codziennego użytku. Wkrótce na terenie obozowiska pojawią się m.in. katamaran, pustelnia, bungalow z werandą, prysznic, w którym woda będzie się nagrzewać dzięki energii słonecznej i mała elektrownia napędzana trzema rowerami. Nietypowa, ekologiczna osada powstaje w ramach projektu Eco DIY (Do It Yourself czyli zrób to sam - przyp. red.) Upcycler Camp.

- Chodzi o to, żeby nadać drugie życie starym rzeczom, które wielu ludzi niepotrzebnie spisuje na straty i wyrzuca - tłumaczy pani Małgorzata. - Tym co robimy udowadniamy, że takie starocie mogą się nam jeszcze w bardzo praktyczny sposób przydać.

Obozowisko z założenia ma nie obciążać środowiska człowieka, dlatego konstrukcja respektuje zasady eko-dizajnu, według którego powstają urządzenia.

- Codziennie odwiedza nas wiele osób - mówią twórcy obozowiska. - Przyglądają się naszej osadzie, rozmawiają. Studenci przesiadują w naszej stołówce niemal co wieczór.

Obozowisko można będzie podziwiać do 13 lipca. W tym czasie odbędą się również wykłady nt. ogrodów miejskich, strategii artystycznych wspomagających działania prośrodowiskowe, rumuńskiego DIY w latach 80 XX-wieku itp. Szczegóły na temat projektu i obozowiska można znaleźć na www.eco-do-it-yourself.blogspot.com oraz na profilu na facebooku stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński