Zbiór ponad 1000 obiektów
- Muzeum Polskiego Szczecina z tymczasową siedzibą w antykwariacie "Wu-eL" chce wnieść swój wkład w dzieło obchodów tej rocznicy. Jest do tego poniekąd zobligowane, gdyż kolekcja, którą dysponuje jest unikalna. Zbiór liczy blisko 1000 obiektów. Podobnego nie ma w całej Polsce - mówi dr Wojciech Lizak, właściciel antykwariatu.
W jego skład wchodzą:
- autentyczne zdjęcia,
- plakaty,
- ulotki,
- obwieszczenia,
- mapy,
- dokumenty
- czy grafiki.
- Zasobność zbioru pozwala na zbudowanie wyczerpującej oraz wszechstronnej narracji o dziejach polskiego Szczecina, ze szczególnym uwzględnieniem jego początków. Niestety z uwagi na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą w salach antykwariatu "Wu-eL" nie był jeszcze nigdy prezentowany w całości - dodaje dr Wojciech Lizak.
Wystawy będą prezentowane pod namiotem na dziedzińcu kamienicy przy ul. św. Wojciecha 1 w Szczecinie.
- Można byłoby na nim bez większego problemu wyeksponować 50 tablic zawierających średnio ok. 4 obiekty, zaś w gablotach lub innych nośnikach ekspozycyjnych wyeksponować kolejne kilkadziesiąt eksponatów, takich jak np. oryginalną urnę wyborczą z 1947 r. czy oryginalną bańkę na spirytus, który stanowił podstawową walutę w początkach polskiego Szczecina - informuje dr Wojciech Lizak.
Tak Szczecin stał się polski. Archiwalne ZDJĘCIA z 5 lipca 1945 roku
Sam dziedziniec mógłby zmieścić nawet 200 osób. I tyle mogłoby w jednej turze obejrzeć tę wystawę.
Wstęp na wystawę będzie wolny pod warunkiem odebrania karnetu, te niebawem będą dostępne w antykwariacie.
POLECAMY RÓWNIEŻ:Quiz o historii Szczecina. 7/10 to już naprawdę dobry wynik
- Pierwsza wystawa "Wschodnia granica Polski na przestrzeni wieków: od Rzeczypospolitej szlacheckiej do PRL-u". zostanie otwarta 2 maja. Jej ideą jest pokazanie na przykładzie europejskiej kartografii, jak doszło do wyznaczenia dzisiejszej wschodniej granicy Polski i jaki istniał związek pomiędzy jej przebiegiem a "przesunięciem" Polski na Zachód oraz wypędzeniem Polaków z Kresów na tereny Królestwa Kongresowego.
- 9 maja odbędzie się wystawa "Pierwsze boje o Niepodległość: Od Księstwa Warszawskiego do legionów Piłsudskiego". W tym kontekście zostaną przedstawione bardzo mało znane, a niezwykle ciekawe epizody z polskiej historii, jak obecność Polaków podczas oblężenia Kołobrzegu przez wojska napoleońskie w latach 1806/1807, obozy internowania dla żołnierzy powstania listopadowego, którzy brukowali drogę między Koszalinem a Słupskiem.
- 30 maja zostanie zaprezentowana wystawa "Port Szczecin-Świnoujście w historii XVI-XX wieku", a na niej widoki, plany.
- 27 czerwca na dziedzińcu zagości wystawa "Ziemie zachodnie i północne w polskiej kulturze i myśli politycznej", w czasie jej trwania będziemy mogli dowiedzieć się, że to wcale nie komuniści byli autorami koncepcji oparcia granicy na Odrze i Nysie.
- 30 czerwca będziemy mogli zobaczyć ekspozycję "Antypolonizm sowiecki i niemiecki oraz jego rola w destrukcji porządku powersalskiego".
- 5 lipca odbędzie się szósta wystawa "Narodziny polskiego Szczecina", a na niej zobaczymy m.in. mapę z rozmieszczeniem oddziałów NKWD w Szczecinie wiosną 1945 roku.
- Siódma wystawa - 18 lipca będzie poświęcona tradycji polskiego żeglarstwa w Szczecinie.
Wały Chrobrego: Jedno z najładniejszych miejsc w Szczecinie....
Zobacz również: Jaki był Szczecin zaraz po wojnie? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Jaki był Szczecin zaraz po wojnie? Archiwalna rozmowa z Krys...
Rocznica 26 kwietnia. Co się wydarzyło tego dnia w Szczecini...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?