Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural "Tęsknię za Tobą, Żydzie" w Szczecinie zniszczony. Jest zbiórka

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Tym razem za zamalowaniem napisu stoją nieznani sprawcy, którzy postanowili zakryć słowo "Żydzie". Pomysłodawca akcji rozpoczął zbiórkę pieniędzy na odtworzenie hasła.

- Teraz już nie wiadomo za kim się tu tęskni, gdyż cel tęsknoty zniknął pod białymi esami-floresami. Czy nie taka jest natura polskiej niepamięci o Żydach. Fajne, co nie? Prawda o przeszłości zostaje ukryta pod białym ornamentem polskich mitów bohaterskich. Ja tam widzę Jezusa, Wołyń, Katyń, Niezłomnych i Niepodległą... Żyda już nie - pisze w mediach społecznościowych Rafał Betlejewski, autor napisów i pomysłodawca akcji.

Napisy pojawiające się w różnych rejonach Niebuszewa są częścią ogólnopolskiego projektu Tęsknię za Tobą, Żydzie, trwającego od 2009 roku. W zamierzeniu autora ma to być platforma budowania pozytywnej relacji z utraconą cywilizacją polskich Żydów.

Napis przy ulicy Niemierzyńskiej już wcześniej został zamalowany. Teraz, po kilkunastu dniach, ponownie został zniszczony.

Na jednym z portali crowdfundingowych trwa zbiórka pieniędzy na odtworzenie napisu.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ WIĘCEJ:

Akcja "Tęsknię za Tobą, Żydzie" w Szczecinie

"Tęsknię za Tobą, Żydzie", czyli spotkanie w parku Kownasa w...

Powstanie pomnik lub instalacja artystyczna

Dyskusja wokół upamiętnienia społeczności żydowskiej przedwojennego Szczecina trwa w naszym mieście od dawna. W mijającym tygodniu pojawiła się nowa inicjatywa magistratu, który proponuje rozpisanie konkursu na pomnik lub instalację artystyczną.

- W związku z różnorodnymi pomysłami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, od Kamieni Pamięci („Stolpersteine”) po tablice pamiątkowe, powstanie pomnika, czy realizację innych przedsięwzięć uznaliśmy wspólnie z przedstawicielami Gminy Żydowskiej w Szczecinie, że najlepszym wyjściem będzie znalezienie optymalnego i jednocześnie spójnego z polityką przestrzenną miasta sposobu upamiętnienia, które będzie łączyło potrzeby różnych środowisk - mówi Jarosław Bondar, Architekt Miasta. – Mamy nadzieję, że efekt konkursu będzie odpowiedzią również na oczekiwania społeczności żydowskiej reprezentującej przedwojennych mieszkańców Szczecina.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Mural LGBT zniszczony w Szczecinie. "Haniebne", "Gdzie otwar...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński