Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundurowi z obniżonymi emeryturami jeszcze długo poczekają na wyrok sądu

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Szczeciński sąd zawiesza rozpatrywanie pierwszej sprawy obniżenia emerytury z tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Podobny los czeka prawdopodobnie dziesiątki kolejnych osób.

Proces miał ruszyć w czwartek w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Pozew złożył 58-letni Arkadiusz M. z Pyrzyc.

Prawie 20 lat pracował w straży granicznej, m.in. na przejściu granicznym w Kołbaskowie. Służbę rozpoczął w 1981 r. Po upadku PRL został pozytywnie zweryfikowany i kontynuował pracę w straży granicznej do emerytury w 2000 r. Do niedawna dostawał ok. 3 tys. zł netto emerytury. Po wejściu w życie ustawy dezubekizacyjnej odbiera co miesiąc 1300 zł.

- Nie zrobiłem nic złego. To była normalna praca w straży granicznej. Najpierw służyłem na granicy, potem przeniesiono mnie do portu, gdzie pracowałem jako starszy kontroler. Kontrolowaliśmy podróżnych, jeździliśmy na odprawy statków. Potem awansowałem na kierownika zmiany. To była typowa praca logistyczna, polegająca na przyjmowaniu zgłoszeń do odpraw statku, wysyłaniu ludzi na odprawy - opowiada.

Podczas pracy w straży granicznej awansował z podporucznika na kapitana. Już na emeryturze zatrudnił się na poczcie. Dzięki temu mógł wyrobić sobie tzw. pełną emeryturę mundurową (75 proc. wynagrodzenia). Ale gdy ponad rok temu w życie weszła ustawa dezubekizacyjna, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA (taki ZUS dla mundurowych) nie uznał mu lat pracy z okresu 1985-1990 r. (tzw. lata zeroskładkowe). Podstawą decyzji były akta osobowe IPN.

Arkadiusz M. chciał osobiście zobaczyć, co w nich jest. Poprosił o swoją teczkę personalną. Okazało się, że powodem zakwestionowanie jego emerytury był fakt, że w 1985 r. poszedł na studia do szkoły oficerskiej.

- Po szkole zaproponowano mi mieszkanie w Dziwnowie i pracę jako dowódca przejścia granicznego. Byłem tam przez rok, ale ponieważ z mieszkania nic nie wyszło, poprosiłem o przeniesienie bliżej Szczecina, bo mieszkam w Pyrzycach. Trafiłem na przejście do Kołbaskowa, gdzie przez następne lata pracowałem jako kontroler. Potem zostałem pozytywne zweryfikowany, bo nikomu nie szkodziłem i lojalnie pracowałem. Teraz karze się mnie za to obniżeniem emerytury. Nie zgadzam się z tym - mówi.

Sąd czeka na Trybunał

Przed rozprawą sąd zdecydował jednak, że na razie rozpatrywanie pozwu zawiesi. Poczeka na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Rok temu warszawski sąd rozpatrując podobną sprawę uznał, że są wątpliwości, czy odbieranie emerytur pozytywnie zweryfikowanym pracownikom służb mundurowych jest zgodne z konstytucją. I wysłał zapytanie do TK.

- Czy ustawą dokonano naruszenia zasady ochrony praw nabytych, zaufania obywateli do państwa, niedziałania prawa wstecz, powodującego nierówne traktowanie części funkcjonariuszy w porównaniu z tymi, którzy rozpoczęli służbę po raz pierwszy po 11 września 1989r., skutkując ich dyskryminacją - pytają sędziowie.

Do szczecińskiego sądu codziennie wpływa po kilka pozwów o przywrócenie obniżonych emerytur byłym pracownikom służb mundurowych PRL, pozytywnie zweryfikowanych w III RP. Prawdopodobnie wszystkie zostaną zawieszone do decyzji TK.

Termin nie jest znany.

- Na koniec ubiegłego tygodnia wniosków było już około trzydziestu. Można się spodziewać, że sądy będą te sprawy zawieszać, choć każda sprawa będzie badana oddzielnie - mówi sędzia Tomasz Szaj z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

CZYTAJ TEŻ: Poszkodowani w ustawie dezubekizacyjnej mogą się zgłaszać o pomoc

Poszkodowani w ustawie dezubekizacyjnej mogą się zgłaszać o pomoc

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Emerytura: waloryzacja od 1 marca. Sprawdź TABELĘ + PRZELICZENIA Waloryzacja kwotowa i procentowa [28. 2. 2019 r.]

R. Giertych: Ustawa dezubekizacyjna jest niezgodna z konstytucją, bo zakłada zbiorową odpowiedzialność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński