Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można korzystać już ze świnoujskich tężni. Całkiem za darmo.

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Po zimowej przerwie ponownie uruchomiono tężnie. Będą działały codziennie od godziny 8.00 do 22.00. Korzystanie z nich jest darmowe.

Po zimowej przerwie ponownie uruchomiono tężnie. Będą działały codziennie od godziny 8.00 do 22.00. Korzystanie z nich jest darmowe.

Tężnie są zasilane solanką z Uzdrowiska Świnoujście. Znajdują się na zachodnim końcu tzw. promenady historycznej, przy wejściu na plażę od ulicy Małachowskiego.

Świnoujskie tężnie są zbudowane z drewna i złożone z dwóch platform. Wewnątrz są cienkie gałązki, po których rozprowadzana jest solanka. Spacerując pomiędzy platformami można wdychać aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak: jod, brom, magnez, wapń czy potas. Wdychanie powietrza wokół tężni pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego. Zalecany czas inhalacji wynosi około 30 minut.

ZOBACZ TEŻ:

Co to jest tężnia

Tężnia, gradiernia – budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Tężnie służyły w przeszłości do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie jako potężne inhalatoria w kurortach.
Rozwój innych sposobów pozyskiwania soli oraz wzrost znaczenia balneologii w lecznictwie spowodował, że tężnie stały się miejscem służącym do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Powstawanie bogatych w sole aerozoli podczas produkcji było efektem niepożądanym, gdyż prowadziło do utraty soli, natomiast w inhalacji największe znaczenie ma właśnie skład aerozolu. Tężnie konstruowane w celach leczniczych różnią się nieco od tężni produkcyjnych. Przede wszystkim solanka spływa głównie po ścianach, które są pionowe (a nie rozszerzające się u podstawy) by stworzyć jak największą ilość leczniczej mgiełki.

Tężnie w Polsce
Największe w Europie i najstarsze (XIX wiek) polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Oprócz tężni w Ciechocinku w Polsce znajdują się XX-wieczne tężnie w Konstancinie pod Warszawą i Inowrocławiu oraz wiele tężni i minitężni zbudowanych w XXI wieku.

Do obiektu budowlanego podobnego do tężni można zaliczyć kaskadę solankową w Sołonce koło Rzeszowa, która powstała w 2010 roku.

ZOBACZ TEŻ:

Ciekawostki

  • Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. W 1996 roku w szlamie i soli z tężni w Ciechocinku wykryto izotopy cezu (Cs-134 i Cs-137) pochodzące z katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu (1986), jednak ich stężenie nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia ludzi.
  • Podczas Zlotu XX-lecia ZHR bramę do gniazda Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZHR stanowiła tężnia o długości ok. 6 i wysokości ok. 4 metrów na wzór tężni w Ciechocinku. Do budowy tężni użyto oryginalnej tarniny z ciechocińskich tężni. Całość konstrukcji ważyła ponad 3 tony. Solanka tłoczona była przez pompę zasilaną prądem z elektrowni wiatrowej ulokowanej nad Jeziorem Koronowskim. Tężnia ta została zbudowana w ciągu zaledwie 5 dni przez harcerzy z 16 Aleksandrowskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta i harcerzy z 8 Ciechocińskiej Drużyny Harcerzy.
  • Na wystawie Expo 2008 w Saragossie fragment tężni był częścią polskiego pawilonu wystawienniczego.
  • W Pyrzycach w 2012 roku zostały wybudowane dwie minitężnie, które mimo że są prototypowe, spełniają swoje zadania jako inhalatoria zdrowotnej solanki czerpanej ze źródeł geotermalnych.

ZOBACZ TEŻ:

Międzyzdroje - 3.06.2021

Tak wielu turystów Międzyzdroje dawno nie widziały! ZDJĘCIA ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński