Morawiecki: Podbijemy kosmos

Maciej Badowski AIP
-Podbijemy kosmos. Ja głęboko wierzę w tę strategię. Myślę, że poprzez nasze realne działania daliśmy temu wyraz- mówił Morawiecki.
-Podbijemy kosmos. Ja głęboko wierzę w tę strategię. Myślę, że poprzez nasze realne działania daliśmy temu wyraz- mówił Morawiecki. Adam Guz
Udostępnij:
We wtorek w siedzibie Ministerstwa Rozwoju odbyła się konferencja poświęcona pięcioletniej obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przez ten czas uczestniczyliśmy m. in. w badaniu Marsa, atmosfery księżyców Jowisza, loty orbitalne satelitów w formacji i obserwacje korony Słońca.

Celem konferencji była prezentacja zaangażowania polskiego sektora kosmicznego w badania nad przestrzenią kosmiczną oraz wskazanie kierunków dalszego rozwoju branży, która jest jednym z kluczowych sektorów wzmacniających innowacyjność i konkurencyjność gospodarek. W konferencji udział wzięli przedstawiciele rządu i parlamentu, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Europejskiej (KE), niektórych państw ESA i przedsiębiorców oraz reprezentanci świata nauki i administracji publicznej, aktywnie zaangażowani w rozwijanie działalności kosmicznej w Polsce.

- Podbijemy kosmos. Ja głęboko wierzę w tę strategię. Myślę, że poprzez nasze realne działania daliśmy temu wyraz, więc możecie mówić, że Morawiecki odleciał, czy fruwa w kosmosie - dziennikarze uwielbiają takie słodko-kwaśne komentarze, niech tak będzie - mówił podczas konferencji wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. - Absolutnie wierzę w to, że strategia kosmiczna, satelity, nie będę wszystkich wynalazków wymieniał od których życie codzienne tak mocno zależy. Uważam, że ich ogromna większość jest dopiero przed nami. Chcę mocno położyć na to nacisk i na pewno będziemy pulę środków dedykować na przemysł kosmiczny, na badania, na to wszystko, żeby nasz przemysł w szeroko rozumianym zakresie i usługi, nasza gospodarka były nasycone tym pierwiastkiem kosmicznym – dodał.

Podczas wydarzenia, przedstawiciele rządu, ESA i KE uzgodnili przystąpienie Polski do programu Copernicus, co oznacza stały dostęp naszych podmiotów do danych współpracującego systemu naziemnego (Collaborative Ground Segment), zarządzanego przez ESA. Copernicus to wspólny program UE i ESA w dziedzinie pozyskiwania globalnych danych o stanie środowiska Ziemi oraz ich przetwarzania.

To ciekawe - przeczytaj! Wystarczy KLIKNĄĆ!

Polska przystąpiła do ESA w listopadzie 2012 r. Otworzyły się tym samym nowe możliwości dla budowy rodzimego sektora kosmicznego. Polska uczestniczy w programach obowiązkowych i w 11 programach opcjonalnych. Pierwsza kategoria obejmuje programy finansowane ze składek, w których biorą udział wszystkie Państwa członkowskie Agencji. Z kolei programy opcjonalne finansowane są tylko przez kraje, które w nich uczestniczą.

Przystąpienie do ESA umożliwiło polskim podmiotom udział w programach i projektach Agencji oraz dostęp do jej know-how, infrastruktury i laboratoriów, a także staży i szkoleń. Nie tylko uzyskują one środki finansowe na realizację swoich projektów, ale mogą rozwijać także możliwości techniczne i kadry, przetestować technologie czy stworzyć prototyp produktu. Programy pozwalają im również zapoznać się ze specyfiką projektów kosmicznych oraz zwiększyć swoją rozpoznawalność na świecie. Polskie podmioty uzyskały kontrakty na ok. 57 mln euro – liczba ta stale rośnie w miarę rozstrzygania kolejnych przetargów.

- Od dwóch lat z premierem Morawieckim czynimy bardzo dużo wysiłku, żeby zbudować pomost pomiędzy światem polskiej nauki i gospodarką- mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Ten pomost ponad doliną śmierci, jaka rozpościera się między odkryciami naukowymi, odkryciami w zakresie badań kosmicznych w tym przypadku, a wdrożeniami gospodarczymi. Ten pomost zdobywa dzisiaj bardzo solidny filar. Chociaż to jest filar zawieszony w przestworzach- dodał.

Polski sektor kosmiczny bierze m.in. udział w badaniu Marsa – misja ExoMars, badaniu atmosfery księżyców Jowisza – planowana misja JUICE, lotach orbitalnych satelitów w formacji i obserwacji korony Słońca – misja Proba3 oraz w obserwacji  Ziemi (satelita Biomass).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Morawiecki: Podbijemy kosmos - Strefa Biznesu

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
klara
Nie,będą poszukiwać dowodów na istnienie Boga.
k
klara
Nie oni chcą znaleźć dowód na istnienie Pana Boga
h
hahhaha
Podbiliśmy Polskę
Podbijemy kosmos

Bo w kosmosie ubek
Też bruździ jak czubek

Sam że zobaczyłem
Jak se spacerują

W kosmosie Rosjanie...
Toż komuchy to są!

Teraz tak łazimy
I niszczymy Polskę

To zbudujem łazik
Na kosmos też troszkę

Jak będziemy łazić
Tak jak teraz w Polsce

To stan nieważkości
Osiągniemy sobie

I to cel nasz główny
Wcale nieukryty:

Najpierw w Polsce taki
Na próbę zrobimy...

Stan że nieważkości
Oraz nieważności

Polski, państwa, Polaka
I POLSKIEJ PRZYSZŁOŚCI!!!! :(

I tak doświadczeni
Wystrzelimy w kosmos...

Tylko kogo? - Naród?
Czy to oszołomstwo?

Oko więc podbijmy
PiS-owi naprędce

I z takim podbitym
Niech w kosmos leci se!
u
uu
Może miał jaki znak z niebios?
T
Ti
Co on bierze?
a
antek
z większością badań komicznych nie ma już co się spieszyć. Postęp technologiczny jest taki, że te same rezultaty osiągnie się za parę lat za ułamek obecnych kosztów. Poza tym 95% badań i obserwacji kosmicznych jest czystą zabawą.
E
El Condor
Morawiecki jest chyba nieustannie na środkach dopingujących.
L
Lord W.
Co tak mało ambitnie? Myślałem że p. Morawiecki przedstawi umowę podpisaną z kosmitami na transfer technologi budowy międzygalaktycznych statków w uratowanych przez PIS Polskich stoczniach. W przyszłym tygodniu poleciałbym sobie na urlop na Marsa....
G
Grzegorz
PiS`ionny polecą w kosmos ;-)
G
Gość
Kiedy ten minister wprowadzi w czyn to, co juz nam naobiecywal?
Np. Kiedy nastapia obnizki podatkow? Kiedy min. Gospodarki zacznie sie przejmowac i wspomagac polskich przedsiebiorcow? Kiedy min. Zaprzestanie swojej osobistej promocji? Jegomosciowie, Morawiecki i Gowin, kochaja nadwyraz media, sa w nich niemal codziennie. To moze by TV-Kurski utworzyl jakis kanal pt. "Morawiecki & Gowin". I byc moze ten kanal zarobi tyle, ze nie trza bedzie zadnego abonamentu! Ostatecznie, jest kapitalizm czy go nie ma. A persony PiS to niech zaczna ponownie myslec o narodzie, bo lud jest juz zmeczonym nachalnoscia co niektorych PiS-Alfa!
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie