Mogą zdobyć zawód i pracę

  Mogą zdobyć zawód i pracę

  nata, 1 lipca 2006 r.

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  "Winda do pracy", to program dla osób chorujących na schorzenia nerwowo-mięśniowe, który ma pomóc w znalezieniu im pracy. Chociaż chorym oferuje się darmową opiekę, staże, możliwość nauki i rehabilitacji, program wciąż cieszy się niewielkim zainteresowaniem.
  Program "Winda do pracy" jest finansowany ze środków unijnych. Pozwala osobom niepełnosprawnym ukończyć szkołę, dostać się na staż, co w przyszłości może zaowocować otrzymaniem pracy.

  Praca i rehabilitacja

  Obecnie z pomocy takiej korzystają dwadzieścia trzy osoby. Sześć z nich uczęszcza do szkoły, do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Policach. Siedemnaście przebywa już na stażach w różnych firmach.

  - Staż jest dobierany indywidualnie do zainteresowań i umiejętności danej osoby. - mówi Rafał Jenne, koordynator programu. - Nasi stażyści, mają dużą szansę zostać w firmach, w których odbywali staż.

  Chorzy mogą korzystać trzy razy w tygodniu ze specjalistycznej rehabilitacji: basenu, fizykoterapii, rehabilitacji ruchowej, zajęć oddechowych, terapii manualnej, czy hydroterapii. Organizowane są też zajęcia dodatkowe: informatyka i j. angielski.

  Zbyt wiele obaw

  Program jest szansą dla osób niepełnosprawnych na wyjście z domu, "do ludzi". Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.

  - Wiele osób boi się, że na przykład straci rentę. - mówi Beata Karlińska, koordynator projektu. - Wolą siedzieć w ciepłych kapciach przed telewizorem. Nie jesteśmy przecież w stanie nikogo zmusić do wzięcia udziału w projekcie, możemy tylko namawiać i zachęcać opierając się na opiniach osób, które zdecydowały się na udział w nim.

  Osoby, które nie chcą wziąć udziału w projekcie, tłumaczą się na wiele sposobów.

  - Może i bym chciał pójść do tej pracy, na staż - mówi 21-letni Marek, który od pięciu lat choruje na zanik mięśni. - Moja renta jest jednak jedynym źródłem utrzymania w domu. Może się więc stać tak, że renta zostanie odebrana. A na to nie mogę narazić swojej rodziny.

  - Takie właśnie myślenie próbujemy zmienić - mówi Karlińska. - Już wkrótce rusza kolejna część programu i mamy nadzieję, że tym razem zgłosi się więcej osób.  Partnerstwo Winda Do Pracy
  www.miesnie.szczecin.pl/equal
  tel. 091 423 31 93

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GS24 poleca:

  Wideo