MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi artyści ze Szczecina nagrodzeni przez marszałka

Małgorzata Klimczak
Od prawej stoją: Julia Figiel, Edyta Hedzielska, Julita Przybylska, Norbert Twórczyński, którzy otrzymali Nagrody Marszałka i po trzy tysiące złotych.
Od prawej stoją: Julia Figiel, Edyta Hedzielska, Julita Przybylska, Norbert Twórczyński, którzy otrzymali Nagrody Marszałka i po trzy tysiące złotych. Andrzej Szkocki
Czworo absolwentów Akademii Sztuki z Nagrodami Marszałka za osiągnięcia artystyczne.

"Najlepsze Dyplomy Artystyczne" w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury otrzymali: Julia Figiel (dyrygent), Edyta Hedzielska (altówka), Julita Przybylska (saksofon), Norbert Twórczyński (dyrygent).

Nagrody dają możliwość uhonorowania młodych, uzdolnionych i pracowitych osób, które w trakcie swojej wieloletniej edukacji artystycznej wyróżniły się twórczością i działalnością kulturalną.

Julita Przybylska gra na rzadko wybieranym przez kobiety saksofonie.

- Teraz już coraz częściej można spotkać kobiety, które grają na tym instrumencie - mówi Julita. - Na początku ten instrument to był wybór taty, ale potem się wciągnęłam i polubiłam go.

Julita nie narzeka na brak pracy.

- Jestem nauczycielem w szkołach muzycznych I i II stopnia w klasie saksofonu - mówi laureatka. - Na studiach nie myślałam o tym, jakie będę miała perspektywy, ale wiem, że godziny spędzone na ćwiczeniach dały efekt i na brak pracy nie narzekam.

Podobnie jest z pozostałymi laureatami konkursu. Julia Figiel dyryguje chórem Słowiki, ma własny zespół.

- Mimo trudnej dla artystów sytuacji na rynku, ja realizuję się zawodowo, spełniam swoje marzenia, jestem związana ze Szczecinem i nie planuję stąd wyjeżdżać.

Norbert Twórczyński wygrał staż w Operze na Zamku i od tej pory kontynuuje współpracę jako dyrygent.

- Na początku studiów chciałem poświęcić się kompozycji, ale potem zainteresowałem się dyrygenturą chóralną i poszedłem w tym kierunku. Zawód jest trudnym, ale trzeba robić swoje i mieć nadzieję, że wszystko się uda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński