Młode Polki nie myślą o emeryturze

Piotr Jasina
Udostępnij:
Wiedza Polek na temat emerytur jest bardzo niska, większość z nich nie chce w ogóle myśleć o tym jak będzie wyglądało ich życie po zakończeniu aktywności zawodowej - takie wnioski można wyciągnąć z ogólnopolskich badań, które wykonano na nasze zlecenie - mówi Beata Zduńczyk-Skup z ING.

- Żadnych oszczędności nie ma prawie 46 proc. badanych pań, natomiast aż 80 proc. respondentek przyznało, iż nie poczyniło jeszcze żadnych kroków by poprawić swoją sytuację na emeryturze

Beata Zduńczyk-Skup przyznaje, że bardzo powszechne jest myślenie na zasadzie "wolę o tym nie myśleć". Emerytura panie po prostu przeraża.

Czy myślą panie o emeryturze?

Aż 53 proc. respondentek odpowiedziało wprost, że "nie" a 35 proc. odpowiedzi brzmiało "nie zastanawiałam się nad tym".

- Respondentki mówiły, że na pewno na emeryturze będą miały znacznie mniej pieniędzy niż w okresie pracy, aż 80 proc. badanych przyznało, że nie oszczędza na emeryturę i nie podejmuje w tym kierunku żadnych kroków. A aż 48 proc. nie oszczędza w ogóle. W ogóle poziom wiedzy Polek o emeryturach jest zatrważający. W najmłodszej grupie badanych kobiet też brak było chęci wzięcia życia w swoje ręce w kontekście emerytury.

Czy kobiety mniej zarabiają od mężczyzn?

Z zasady tak. Potwierdzają to raporty i analizy. Kobiety krócej pracują, na emeryturę mogą przejść 5 lat wcześniej niż mężczyźni, na dodatek dłużej mogą otrzymywać świadczenia. Mają też więcej okresów nieskładkowych z powodu urlopów wychowawczych, opiekuńczych.

Oszczędza pani na emeryturę?

Na to pytanie aż 66 proc. badanych odpowiedziało przecząco. Ale też 12 proc. respondentek nie udzieliło zdecydowanej odpowiedzi. Zaledwie 22 proc. badanych pań przyznało, że oszczędza.

Na co wydają panie?

Pomijając rzeczy pierwszej potrzeby, w kategorii osobistych wydatków aż 84 proc. badanych wskazało ubrania, 75 proc. - obuwie. Ponad połowa respondentek wymieniła fryzjera i kolorowe kosmetyki, w następnej kolejności kosmetyki białe i prasę.

Przy okazji zapytano też panie, czy byłyby skłonne ograniczyć wydatki w celu oszczędzania. Aż 60 proc. badanych nie wyraziła na to ochoty. Twierdząco wypowiedziało się tylko 26 proc. badanych.

- Kobiety, które sporo wydają na rzeczy luksusowe też nie oszczędzają tłumacząc, że nie mają z czego - dodaje nasza rozmówczyni - Wynika z tego prosty wniosek, że nie brak pieniędzy jest w tym przypadku problemem. Te panie nie mają chęci, nawyku oszczędzania.

Bariery oszczędzania

Najczęstsze bariery związane z oszczędzaniem, to brak wystarczających funduszy ale także poczucie, że jeszcze jest na to czas.

Nie oszczędzam, bo wystarcza mi tylko na bieżące wydatki - taką odpowiedź dało 78 proc. pytanych kobiet. Spłata kredytu była przeszkodą w oszczędzaniu dla 13 proc. badanych a 11 proc. kobiet stwierdziło, że ma jeszcze czas na oszczędzanie. Kilka procent kobiet powiedziało, że nie oszczędza z powodu braku zaufania do instytucji finansowych.

Starość, bieda, niedostatek

Badania

Ogólnopolskie badania zostały przeprowadzone na zlecenie ING Usługi Finansowe. Celem było uzyskanie wiadomości na temat tego, co Polski wiedzą o swojej przyszłej emeryturze i jakie mają plany życiowe związane z zakończeniem aktywności zawodowej. Przeprowadziła je profesjonalna firma w grupie 1000 kobiet w przedziale wiekowym 25-60 lat na terenie całej Polski w dniach 28 sierpnia 4 września minionego roku.

Kobiety generalnie nie oszczędzają, jak wynika ze wcześniejszych wypowiedzi. Ale na pytanie, z czym kojarzy się pani emerytura?" najwięcej, bo aż 34 proc. pytanych stwierdziło, że ze starością. Dużo bo aż 20 procent respondentek emeryturę kojarzy z nadmiarem czasu, a 15 procent pań czas emerytury wiąże z bieda, brakiem pieniędzy i niedostatkiem. Aż 12 proc. badanych podkreślał choroby, brak zdrowia. Z wnukami jesień życia skojarzyło zaledwie 10 proc. pytanych a ze spokojem, brakiem nerwów.

Obawy związane z przyszłością

Zdecydowana większość pań (40 proc.) najbardziej obawia się chorób i utraty zdrowia. Na małą emeryturę i brak pieniędzy wskazało 20 proc. respondentek, połowę mniej kobiet przeraża samotność. Starości obawia się 8 proc. badanych kobiet.

Co będziemy robić

Jak można spędzać czas na emeryturze? Z wypowiedzi wynika, iż staliśmy się już bardzo medialną społecznością ponieważ 81 proc. badanych odpowiedziało, że czas będzie im upływał na oglądaniu telewizji. Panie myślą też o aktywnych formach, bo 71 proc. zadeklarowało spacery a 70 proc. pań czas wolny poświeci przede wszystkim wnukom. Następne w kolejności formy relaksu to czytanie pism kolorowych, relaks na działce, w ogródku, zakupy, czytanie książek czy spotkania ze znajomymi.

Źródła utrzymania

Na pytanie o źródła utrzymania na emeryturze 31 proc. pań wskazało pierwszy filar (ZUS), nie wymieniając Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na pierwszy i drugi filar ubezpieczeń obowiązkowych (już OFE panie wymieniały) wskazało 25 proc. pytanych kobiet. Warto dodać, że 14 procent badanych wskazało na inne oszczędności, ale nie produkty emerytalne. Chodzi tu głównie o oszczędności w tzw. skarpecie.

Z pytanych kobiet 15 proc. nie zastanawiało się w ogóle nad źródłami utrzymania na emeryturze, ani też nic w tym kierunku nie czyni.

Co wiedzą o ubezpieczeniach?

Prawie 60 proc. kobiet oceniło swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych decydujących o naszych emeryturach jako niewielką lub żadną. Tylko 3 proc. badanych pań przyznało, że bardzo dobrze orientuje się w systemie emerytalnym a 37 proc. przyznało, że ma ogólne rozeznanie. Pozostałe panie nie wiedziały o systemie nic albo bardzo mało.

W jaki sposób można dorobić?

Jedna czwarta badanych kobiet nie wie, w jaki sposób można powiększyć emeryturę. Tyle samo kobiet wskazało na dodatkowe zlecenia, dorabianie a 22 proc. respondentek oszczędzanie jako formę powiększenia świadczenia. Na fundusz emerytalne, OFE, IKE wskazało 19 procent pytanych, 8 proc. respondentek wymieniło ubezpieczenia i różne polisy a 4 proc. inwestycje giełdowe.

Zawiało pesymizmem

- Niestety, z tych badań rysuje się pesymistyczny obraz przeciętnej Polki jako przyszłej emerytki - podsumowuje Beata Zduńczyk-Skup. - Prawie 80 proc. Polek nie oszczędza na emeryturę, przeciętna Polska koncentruje się na konsumpcji a o emeryturze nie myśli. Panie twierdzą, że nie mają pieniędzy by oszczędzać na emeryturę, ale...ich szafy i kosmetyczki pękają w szwach. Paradoksalnie obawiają się niskich emerytur, biedy i niedostatku. Z tym też kojarzy im się zwykle jesień życia, łącznie z chorobami. Niepokoi też poziom świadomości młodych Polek, które nie chcą myśleć o emeryturze, bo mają na to jeszcze czas. Wiedza o systemie emerytalnym pań jest generalnie niska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska będzie potentatem zielonego wodoru?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie