Minister Rafalska w Stargardzie. Konferencja na temat...

  Minister Rafalska w Stargardzie. Konferencja na temat wsparcia osób niepełnosprawnych

  Zdjęcie autora materiału

  Wioletta Mordasiewicz

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej po raz trzeci gościła w Stargardzie.
  Po konferencji, Elżbieta Rafalska prezentowała program wsparcia niepełnosprawnych przedstawicielom instytucji, na co dzień zajmujących się opieką nad
  1/20
  przejdź do galerii

  Po konferencji, Elżbieta Rafalska prezentowała program wsparcia niepełnosprawnych przedstawicielom instytucji, na co dzień zajmujących się opieką nad niepełnosprawnymi. ©Wioletta Mordasiewicz

  Tym razem w siedzibie koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Broniewskiego prezentowała założenia programu kompleksowego wsparcia dla rodzin pod hasłem "Za życiem" oraz projektu ustawy o solidarnościowym funduszu wsparcia.
  - Projekt stanie się przedmiotem prac parlamentarnych po wakacyjnym posiedzeniu Sejmu - zapowiada minister Elżbieta Rafalska. - Na razie poddajemy go szerokim konsultacjom, których inauguracja odbywa się w Stargardzie, gdyż w tym mieście są wzorce, z których można korzystać.

  Jedną z propozycji, które rząd zamierza wcielić w życie jest obowiązek płacenia daniny na rzecz osób niepełnosprawnych przez osoby najlepiej zarabiające. Daninę zapłacić mają zarabiający co najmniej 87 tysięcy złotych miesięcznie. To rozwiązanie ma obowiązywać od 2020 roku. Pulę dla niepełnosprawnych mają też zasilać odpisy z funduszu pracy. Minister zapowiedziała większe wsparcie dla osób niepełnosprawnych w zakresie mieszkalnictwa, transportu i komunikacji i dostępności do służby zdrowia i rehabilitacji.

  Mówiła też o wprowadzonych już podwyżkach m.in. zasiłku pielęgnacyjnego ze 163 do 184, 42 zł. Ma wejść w życie 1 listopada tego roku. Ma też wzrosnąć o 100 zł specjalny zasiłek opiekuńczy, dla tych, którzy zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi bliskimi. Obecnie wynosi on 520 zł miesięcznie.
  Na konferencji podejmowano temat konieczności zwiększenia aktywności osób niepełnosprawnych na rynku pracy, większej pomocy ich opiekunom w znalezieniu zatrudnienia i wsparciu dla nich.


  Minister spotkała się z przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń zajmujących się osobami niepełnosprawnymi oraz rodzicami osób niepełnosprawnych skupionych w kole PSONI w Stargardzie. Konsultowano z nimi nowe pomysły na wsparcie osób niepełnosprawnych. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, oddziału zachodniopomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Narodowego Funduszu Zdrowia.


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Galerie zdjęć

  Najnowsze wideo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów