Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikołaj Dorożała o Parku Narodowym na Międzyodrzu: Potrzebujemy 40 tygodni

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Społeczna Inicjatywa "Stwórzmy Park Narodowy w Dolinie Dolnej Odry" powstała ponad rok temu.
Społeczna Inicjatywa "Stwórzmy Park Narodowy w Dolinie Dolnej Odry" powstała ponad rok temu. Andrzej Szkocki
Wiceminister środowiska Mikołaj Dorożała w sobotę w Przecławiu ogłosił powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się sprawą utworzenia Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry.

- Dzisiaj był ten moment, bardzo ważny, bo po ponad 20 latach, gdzie siadamy i rozmawiamy na temat koncepcji stworzenia - wreszcie! - nowego parku narodowego w Polsce - powiedział Mikołaj Dorożała podczas konferencji "Stwórzmy razem Park Narodowy", która odbyła się w sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu

Pytany o konkretne terminy powiedział o 40 tygodniach, które są potrzebne, aby przygotować całą niezbędną dokumentację. W Przecławiu ogłosił powołanie specjalnego zespołu, który ma zajmować się sprawą Parku Narodowego na Międzyodrzu. W zespole mają znaleźć się m.in. przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, marszałka województwa, wojewody, ma w nim być również posłanka Magdalena Filiks, która była obecna na sobotniej konferencji. 

- Tworząc ten zespół chcemy wypracować jak najlepsze kanały komunikacji - podkreślił Mikołaj Dorożała. - W tych trzech konkretnych samorządach - Gryfinie, Widuchowej i Kołbaskowie - trzeba się spotkać i w duchu dialogu społecznego odpowiedzieć na wszystkie pytania, które się pojawiają - dodał. Nawiązał tym m.in. do wątpliwości rybaków i wędkarzy, którzy byli obecni podczas konferencji i którzy  obawiają się o utratę swoich przywilejów. 

Społeczna Inicjatywa "Stwórzmy Park Narodowy w Dolinie Dolnej Odry" powstała ponad rok temu. Impulsem do jej powołania była katastrofa na Odrze i konieczność pilnego zajęcia się ochroną cennej przyrody Międzyodrza. W skład inicjatywy wchodzą naukowcy, społecznicy, artyści, przedsiębiorcy i mieszkańcy nadodrzańskich miejscowości. Park Narodowy w Dolinie Dolnej Odry ma szansę być pierwszym nowym parkiem narodowym w Polsce powołanym po 23 latach. Obecnie najmłodszym parkiem narodowym w kraju jest Park Narodowy Ujście Warty utworzony 1 lipca 2001 roku. 

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński