Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie z obsługą zapewni całodobową opiekę nad niepełnosprawnymi w Podgrodziu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Koszt przystosowania mieszkania w Podgrodziu, wraz z infrastrukturą smart dom to 417 tys. zł. W mieszkaniu wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Nowoczesne czujniki zamieniają wszystko to, co się dzieje w mieszkaniu na chmurę punktów, a algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają automatycznie monitorować niebezpieczne zdarzenia w mieszkaniu przez 24h na dobę, nie stosując kamer i mikrofonów.
Koszt przystosowania mieszkania w Podgrodziu, wraz z infrastrukturą smart dom to 417 tys. zł. W mieszkaniu wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Nowoczesne czujniki zamieniają wszystko to, co się dzieje w mieszkaniu na chmurę punktów, a algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają automatycznie monitorować niebezpieczne zdarzenia w mieszkaniu przez 24h na dobę, nie stosując kamer i mikrofonów. Mateusz Frąckowiak, www.wzp.pl
W Podgrodziu pod Nowym Warpnem otwarto mieszkanie wytchnieniowe, które pozwala opiekunom osób niepełnosprawnych na chwilę odpoczynku od codziennej opieki.

To piąte mieszkanie w regionie, które powstało w ramach programu "Region Dobrego Wsparcia". Inne mieszkania znajdują się w Łobzie, Stargardzie, Rzyszczewie (gm. Sławno) oraz Myśliborzu.

- Projekt "Region Dobrego Wsparcia" daje nadzieję i przede wszystkim konkretne wsparcie. Wykorzystując fundusze europejskie, tworzymy solidne wsparcie dla osób zależnych i ich rodzin, zwiększając dostęp do profesjonalnych usług społecznych. W tym konkretnym projekcie postawiliśmy na rozwój sąsiedzkich usług opiekuńczych, utworzenie dwóch wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, szkolenia i doradztwo dla opiekunów osób zależnych. Dzięki współpracy z partnerami społecznymi i samorządami powstają mieszkania wytchnieniowe - mówi Anna Bańkowska z zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Na działalność wytchnieniową w Podgrodziu przeznaczono parter jednego z budynków. Na powierzchni 130 metrów kwadratowych znajdują się dwie sypialnie, kuchnia z jadalnią, pokój dzienny, łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia gospodarcze. Pierwsze osoby do mieszkania zostały przyjęte w połowie listopada.
Pobyt w mieszkaniu jest bezpłatny i może trwać maksymalnie 14 dni. Jednocześnie z całodobowej pomocy będzie mogło korzystać 5 osób. Pozwala opiekunom osób niepełnosprawnych na chwilę wytchnienia od codzienności oraz na wykorzystanie czasu wolnego dla swoich potrzeb. Taka opieka może być świadczona również w sytuacji konieczności zapewnienia doraźnego, czasowego wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

W ramach pobytu w Podgrodziu zapewniane są całodobowo usługi opiekuńcze. Podopieczni mają zagwarantowane całodzienne wyżywienie, podawanie leków zgodnie z zaleceniami, a także organizację czasu wolnego.

Wnioski w sprawie opieki wytchnieniowej są dostępne w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, ul. Szkolna 2. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 603 083 020. Usługę opieki zapewnia Stowarzyszenie "Złoty Wiek".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński