Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania nadal można wykupić za złotówkę

Fot. Archiwum
Spółdzielniom wydłużono do sześciu miesięcy czas na załatwienie wniosków o przekształcenie mieszkań lokatorskich we własnościowe lub w odrębną własność.
Spółdzielniom wydłużono do sześciu miesięcy czas na załatwienie wniosków o przekształcenie mieszkań lokatorskich we własnościowe lub w odrębną własność. Fot. Archiwum
Spółdzielniom wydłużono do sześciu miesięcy czas na załatwienie wniosków o przekształcenie mieszkań lokatorskich we własnościowe lub w odrębną własność.

- To dobrze, że stare zasady nadal będą obowiązywać, bo namówię córkę, aby też wykupiła swoje mieszkanie za takie małe pieniądze - cieszy się pan Jerzy.

Wniosek o wykup swojego mieszkania złożył w grudniu minionego roku, bo słyszał, że stare zasady obowiązywać mają tylko do końca 2009 r., a potem za mieszkanie trzeba będzie płacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. - Nigdy by mnie nie było na to stać - mówi pan Jerzy.

Ale w połowie grudnia starego roku Sejm uchwalił, a Senat nie wniósł żadnych poprawek do znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. 23 grudnia prezydent nowelizację podpisał i 30 grudnia weszła ona w życie. Dokładnie tego dnia utraciły ważność przepisy wynikające z poprzednio obowiązującej ustawy spółdzielczej.

Wynikało to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r., który uznał, że wykup mieszkań ,,za złotówkę'' jest niezgodny z Konstytucją. Ale orzekł zarazem, że to niekonstytucyjne prawo ma obowiązywać do końca 2009 r., a potem musi być zmienione.

Parlamentarzyści stare zasady utrzymali jednak w całości w znowelizowanej ustawie.

Tak więc nadal lokator, który nie zalega z czynszem, lub spłaci zaległości, będzie mógł złożyć w spółdzielni wniosek o wykup mieszkania i zapłaci tylko koszty jego budowy oraz nominalną wartość umorzonego przez państwo kredytu, zaciągniętego przez spółdzielnię na jego budowę.

W praktyce, ponieważ koszty budowy lokator zwykle już dawno spłacił w czynszu, a umorzony kredyt po denominacji zamienił się z milionów w drobne złotówki, może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Z większym wydatkiem należy liczyć się przy wykupie nowszych mieszkań, gdy kredyty na nie brano już w nowych pieniądzach. Doliczyć do nich należy także opłatę za notarialną umowę wykupu (od stycznia 329 zł) oraz za założenie dla mieszkania księgi wieczystej (260 zł).

Nowością jest to, że spółdzielniom wydłużono do sześciu miesięcy czas na załatwienie wniosków o przekształcenie mieszkań lokatorskich we własnościowe lub w odrębną własność.

Natomiast wnioski złożone do 30 grudnia minionego roku, muszą załatwić do 30 czerwca przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński