MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zachodniopomorskiego mogą się już spodziewać pisma z ZUS. Zaczęli już wysyłać dokumenty

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok. Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje PIT będą wysyłane do końca lutego.

Co roku na przełomie stycznia i lutego ZUS zaczyna przekazywanie deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11.

- ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku — przypomina jednak Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Te osoby dostaną PIT 11A, a zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego.

Nastąpi on w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego.

- Ale jeśli świadczeniobiorca nie miał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 - podkreśla Jagielski.

Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS, otrzymają należną im deklarację podatkową.

Dla kogo jaki PIT?

- PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a po rozliczeniu podatku mają niedopłatę lub rozliczenie wyniesie zero złotych oraz nierezydentów zamieszkałych w państwach, które mają z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z odrębną stawką podatku z tytułu pobierania w Polsce świadczeń emerytalno-rentowych: 10% (Belgia), 15% (Kanada) zgodnie z postanowieniami konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Deklaracja ta trafi także do tych, którzy korzystali ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

- PIT-11A informuje o dochodach osób, które pobierały inne niż wymienione wcześniej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.

Deklaracje te trafią też do osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego. I również do świadczeniobiorców, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

- PIT-11 jest dla tych, którzy pobrali w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu, lub ugody.

Natomiast emeryci i renciści, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni wypełnić PIT-37 lub PIT-36 i złożyć go w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

ZUS przypomina także, że każdy świadczeniobiorca może przekazać 1,5 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, nie trzeba składać dodatkowego dokumentu w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy złożyć w urzędzie skarbowym PIT-OP.

- W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach ZUS może wydać duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardowo — pocztą — informuje Karol Jagielski. - Duplikat wyda każda placówka ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński