Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsce po hotelu Neptun. Nadal nie wiadomo, co tutaj powstanie

Andrzej Kus [email protected]
Wciąż nie wiemy, co powstanie w miejscu, gdzie do niedawna stał jeszcze hotel Neptun. Mieszkańcy liczą na to, że budowla nie oszpeci centrum Szczecina.
Wciąż nie wiemy, co powstanie w miejscu, gdzie do niedawna stał jeszcze hotel Neptun. Mieszkańcy liczą na to, że budowla nie oszpeci centrum Szczecina. Marcin Bielecki
Na konkrety w sprawie budowy w miejscu hotelu Neptun poczekamy co najmniej trzy miesiące. Zarządcy twierdzą, że nie wiedzą do końca jak zagospodarować teren. Dlatego zapytaliśmy specjalistów i mieszkańców.

Walka o prymat galerii handlowych w centrum miasta trwa. Wizualnie bardziej do odwiedzin zachęca obecnie Kaskada. Wiedzą o tym zarządcy Galaxy, którzy rozmyślają, jak przyciągnąć do siebie jeszcze więcej klientów. W tym celu wykupili teren z hotelem Neptun. Budynek został już rozebrany, a plac stoi pusty.

- Nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy zacznie się budowa - przyznał Wojciech Gepner z firmy Echo Investment. - Konkrety będą znane za 2-3 miesiące. W siedzibie głównej trwają ustalenia co i w jakie formie powinno tam powstać.

Popatrzcie na Sony w Berlinie
Mieszkańcy patrząc na niepasującą do centrum bryłę Galaxy boją się, że miasto może zostać oszpecone kolejną nieprzemyślaną budową. Postanowiliśmy zapytać specjalistów o to, czego nie należy stawiać, by do tego nie doszło.

- Musi zostać bezwzględnie zachowana koncepcja architektoniczna. Mamy już tam Pazim. Okolice są o charakterze hotelowym, gastronomicznym. Jest kasyno, a obok klasyczny biurowiec ZUS oraz banki. Musi zostać zachowany charakter komercyjny tego miejsca - przy znaje Przemysław Wojnarowski, analityk rynku nieruchomości. - Dobrze, jeśli miasto mogłoby opiniować architekturę. Tam aż prosi się o kwartał, gdzie w sposób naturalny wytworzony będzie ciąg dla pieszych. To wprowadzi w tym miejscu pewien ład, którego od powstania Galaxy tam brakuje. Warto rozważyć też przestrzeń otwartą z małą architekturą.

Zobacz jak wyglądała rozbiórka hotelu Neptun [zdjęcia]

To nowoczesna część miasta, dlatego warto zbudować chociażby dla jej uatrakcyjnienia ciekawą fontannę. Pomysłem na rozwiązanie trudnego problemu zagospodarowania, jest - według Wojnarowskiego - zaproszenie do współpracy któregoś ze znanych i uznawanych architektów.

- Zobaczmy, co dzieje się z tworami amerykańskiego projektanta Franka Gehrego (jego rodzina wywodzi się z Polski - przyp.red.) - kontynuuje pan Przemysław. - Ludzie potrafią podróżować za jego pomysłami. Obiekty są celem wielu wycieczek w Stanach Zjednoczonych. To naprawdę z przyjemnością się ogląda. Galaxy bez wątpienia wymaga zewnętrznego urozmaicenia.

Z pewnością byłaby nim nadbudowa, albo elementy zewnętrzne architektury. Jest to obecnie prosty klocek. Polecam właścicielom, by przyjrzeli się również budynkowi Sony w Berlinie. To może być niezła inspiracja.

Kawiarnie, usługi, handel
Swój pomysł przedstawił nam również profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Alberto Lozano Platonoff.

- Śródmieście, w którym umiejscowione jest CH Galaxy spełnia przede wszystkim funkcje mieszkalno-usługowe. Nie jest to przestrzeń zabytkowa - jednak stanowi granicę dla parku Żeromskiego, który wpisuje się w najstarsze dzielnice Szczecina. Istniejący wcześniej hotel stanowił bramę do tych właśnie terenów - mówi pan profesor.

- Pamiętajmy, że była to brama zamknięta, obwarowana szlabanami i innymi przeszkodami dla pieszych. Nowy budynek powinien być łącznikiem między parkiem a centrum rozrywkowo-handlowym. Kawiarnie w parterze, a usługi i handel na poziomach +1. Miejsce to jest bardzo prestiżowe. To samo centrum, węzeł komunikacyjny.

Przestrzeń taka idealnie nadaje się na przestrzeń biurową, a widok na park, na Odrę z ostatnich kondygnacji tego kompleksu sprawi, iż będą to najbardziej pożądane przestrzenie do pracy. Ważne, by w nowym skrzydle rozwinęła się działalność rozrywkowa. Ciężko narzucać formy inwestorom, aczkolwiek jeżeli przyjąć formę łącznika z parkiem oraz Starym Miastem, warto, by zieleń była tematem przewodnim, a przynajmniej na ścianie od strony parku.

Istotne, by uliczki nie zamieniać na pas drogowy, a pozostawić je dla pieszych. Mając te narzędzia spowodujemy naturalny transfer ludzi pomiędzy głównymi atrakcjami turystycznymi miasta, a największym centrum rozrywkowo-handlowym w Szczecinie.

Parking?
Z nieoficjalnych informacji wiemy, że jeszcze miesiąc temu najmocniej rozważanym tematem wśród inwestorów było przerobienie obecnego parkingu na powierzchnię handlową. Miejsce po Neptunie miałoby przejąć funkcję nowego postoju dla samochodów. Zarządcy nie chcą tego potwierdzić. Architekt Maciej Panek, właściciel pracowni IDS Architekci spodziewa się, że rzeczywiście Galaxy rozbuduje się o część handlową.

- Zgodnie z zapisami planu miejscowego na terenie po nieistniejącym już hotelu Neptun, przewiduje się szeroko pojęte usługi. Może tu powstać budynek apartamentowy, kolejny biurowiec lub galeria. Spodziewam się jednak rozbudowy C.H Galaxy o kolejną część handlową - twierdzi. - Inwestor będzie musiał zmierzyć się z niełatwym zadaniem połączenia istniejącego budynku z nowo-projektowanym.

Czy Szczecin potrzebuje kolejnej galerii? Nad tym pytaniem zastanawialiśmy się już przy budowie Kaskady. Okazała się dużym sukcesem. Myślę, że Polacy kochają galerie handlowe i ten rynek jest nadal chłonny.

Co wy o tym sądzicie? Co powinno powstać w miejscu po dawnym hotelu Neptun? Zachęcamy do dyskusji na naszym forum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński