MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka polskiego 2023. Powtórka do matury: co to jest tekst kultury? Na co można się powołać na egzaminie maturalnym? Rozprawka

Maja Czech
Maja Czech
Matura z języka polskiego 2022. Powtórka do matury: co to jest tekst kultury? Na co można się powołać na egzaminie maturalnym? Rozprawka
Matura z języka polskiego 2022. Powtórka do matury: co to jest tekst kultury? Na co można się powołać na egzaminie maturalnym? Rozprawka pixabay
Każdy maturzysta z pewnością wie, że najwięcej punktów podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego można zebrać za ostanie zadanie. Jest nim zazwyczaj rozprawka lub analiza, w której należy powołać się na przytoczony fragment tekstu oraz na inne teksty kultury. Mamy dobrą wiadomość - nie musicie pisać wyłącznie o lekturach szkolnych! Sprawdźcie, czym jest tekst kultury i czy możecie powołać się np. na swój ulubiony film.

Matura z języka polskiego 2023 CKE

Aby zdać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów. Na rozwiązanie testu uczniowie mają 170 minut.

Za prawidłowo uzupełniony arkusz można uzyskać maksymalnie 70 punktów, 20 za test i 50 za pracę pisemną. Warto więc przygotować się jak najlepiej do tej drugiej części i wiedzieć, na co można powołać się w swojej wypowiedzi.

Rozprawka maturalna - jak ją napisać?

Każdy maturzysta musi znać treść lektur obowiązkowych. Te tzw. lektury z gwiazdką na pewno pojawią się w poleceniu, jednak oprócz tego, możecie w nim także przeczytać następujące zdanie:

Omów zagadnienie, odwołując się do przytoczonego fragmentu, wybranego tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych.

Jak to interpretować? Czy można powołać się na dowolną książkę, film, serial?

Matura 2022. Co to jest tekst kultury?

Wbrew pozorom, tekst kultury wcale nie musi mieć formy pisemnej. To pojęcie określa się jako każdy komunikat, który można poddać analizie i interpretacji. Może to więc być:

  • książka,
  • film,
  • serial/odcinek serialu,
  • plakat,
  • obraz,
  • gra komputerowa,
  • przedstawienie,
  • zwiastun,
  • piosenka,
  • teledysk itd.

Maturzysta może zatem odwołać się do fabuły książki, którą przeczytał we własnym zakresie. Może również przytoczyć swój ulubiony film (niezależnie od roku jego powstania czy gatunku), a nawet serial, który ostatnio obejrzał lub grę, w którą często gra. Jednak taki przykład nie może być dowolny. Musi on dobrze reprezentować wartość, o której traktuje polecenie. Musi też być osadzony w konkretnym kontekście znaczeniowym, aby mógł spełnić rolę argumentu potwierdzającego lub zaprzeczającego tezie zawartej w poleceniu.

Jeżeli więc wybierzecie ulubiony serial na Netflixie lub film, a nie szkolne lektury, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie na te źródła powołać się w swojej rozprawce maturalnej. Należy mieć jednak na uwadze to, że taki przykład ma posłużyć jako argument do pewnej tezy, a więc warto dobrze zapoznać się z kontekstami zawartymi w wybranym przez was tekście kultury. Niestety, sama znajomość fabuły nie wystarczy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński