MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura ustna w 2024 roku odwołana? Petycja trafiła do resortu edukacji. MEN stawia sprawę jasno

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Powstała petycja o wprowadzenie zmian na egzaminach ustnych
Powstała petycja o wprowadzenie zmian na egzaminach ustnych fot. Dariusz Bloch/ Polska Press zdjęcie ilustracyjne
Matura ustna wzbudza dużo emocji wśród uczniów. W trakcie pandemii maturzyści byli z tych egzaminów zwolnieni. Obecnie co jakiś czas wraca pomysł, by odwołać matury ustne. Taką petycję zapowiadała też grupa Maturalni, która przygotowuje uczniów do egzaminu dojrzałości. Ostatecznie jednak złożono petycję o zmniejszenie wymagań na maturze ustnej. Znamy odpowiedź MEN.

Spis treści

Petycja o odwołanie matury ustnej czy zmniejszenie wymagań?

Zapowiadano, że pojawi się petycja o odwołanie matury ustnych od 2024 roku. Treść petycji poznaliśmy 9 stycznia o godz. 18.00. Zatytułowano ją: „Petycja w sprawie zmian dotyczących części ustnej egzaminu maturalnego”.

Finalnie jest to petycja o zmiany na maturze ustnej. Chodzi dokładnie o dwie zasadnicze reformy:

  • Inna rola matury ustnej. Twórcy petycji postulują, by była ona traktowana jak egzamin ósmoklasisty, a więc obowiązkowa, ale niewpływająca na zdanie bądź niezdanie całego egzaminu dojrzałości (brak progów punktowych);
  • Usunięcie pytań niejawnych na egzaminie ustnym, co – jak twierdzą twórcy petycji – sprawiłoby, że uczeń może lepiej przygotować się do matury.
Trwa głosowanie...

Czy matury ustne powinny być odwołane?

Maturalni zaznaczyli też, że powodami, dla których powinno się wprowadzić wyżej wymienione zmiany, są m.in. stres związany z tymi egzaminy, których niezdanie uniemożliwia uczniom kontynuowanie nauki w szkole wyższej, przeładowana podstawa programowa, przez którą uczniowie nie są w stanie dobrze przygotować się do egzaminów ustnych oraz losowość formuły tego egzaminu.

– W czasie pandemii matura ustna nie była obowiązkowa. Nie wpłynęło to jednak w negatywny sposób na wiedzę i umiejętności maturzystów. Uczelnie nie miały problemów z rekrutacją, a uczniowie przygotowujący się w tym trudnym czasie do rozszerzeń – mieli na nie więcej czasu i przestrzeni w swoich myślach – czytamy w petycji.

Odpowiedź MEN na petycję w sprawie zmian na maturze

Ministerstwo Edukacji Narodowej odniosło się do petycji ws. zmian na maturze.

– Wprowadzenie proponowanej zmiany, choćby w odniesieniu do zniesienia progu zdawalności w przypadku tego egzaminu – stanowiłoby istotną zmianę kierunkową w systemie oświaty, niespowodowaną wyjątkową sytuacją, jak miało to miejsce w latach ubiegłych – czas epidemii – zatem niezbędne jest poprzedzenie szerokich konsultacji społecznych – przekazał resort edukacji Polskiej Agencji Prasowej.

Dodano także:

– Nie jest więc możliwe w trakcie trwającego roku szkolnego dokonać tak istotnych zmian w organizacji egzaminu maturalnego – zaznaczył zespół prasowy MEN.

Przypomniano również, że egzamin maturalny (tak w części ustnej, jak i pisemnej) – jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, tzn. ograniczonego katalogu wymagań określonych w podstawie programowej.

– W przypadku części ustnej z języka polskiego oznacza to na przykład ograniczoną listę lektur obowiązkowych, których dotyczą zadania jawne na egzaminie. Wyniki, jakie uzyskali zdający przystępujący do części ustnej egzaminu w roku ubiegłym, również nie wskazują na to, aby ten egzamin stanowił szczególne wyzwanie dla zdających (część ustną egzaminu z języka polskiego zdało 99,1 proc. absolwentów, natomiast z języka obcego – 98 proc. absolwentów) – podało ministerstwo.

Jednocześnie zaznaczono, że petycja zostanie poddana „szczegółowej analizie i nie jest wykluczone wprowadzenie zmian w formule części ustnej egzaminu maturalnego w przyszłości, w szczególności w powiązaniu z planowaną całościowością zmianą podstawy programowej kształcenia ogólnego, która została zapowiedziana przez Ministra Edukacji”.

Dlaczego powstała petycja o zmiany na maturze ustnej?

Twórcy petycji podkreślili, że chcą uczestniczyć w procesach dotyczących zmian na maturze ustnej.

– Jesteśmy przekonani, że matury ustne mogą być przydatne w kształtowaniu umiejętności prezentowania wiedzy, przemawiania i wystąpień publicznych, które są ważne w przyszłym życiu zawodowym. Jednakże nie powinny one być źródłem strachu, paniki czy traumy, co niestety ma miejsce w obecnej formie egzaminu – brzmi treść petycji.

O pomysł na stworzenie takiej petycji, motywacje i realizację zapytaliśmy grupę Maturalnych.

– Matury ustne są tematem, który już od wielu lat budzi wiele kontrowersji i emocji – mówi nam Sebestian Peret, CEO Maturalnych. – Forma ich przeprowadzania nie jest adekwatna do tego, w jaki sposób przygotowywani są do niej uczniowie w szkole. Nie pozwala także na uzyskanie przez nich w pełni sprawiedliwych wyników oraz utrudnia przygotowania do przedmiotów rozszerzonych, które są kluczowe dla ich przyszłości. Tylko w ubiegłym roku pomagaliśmy przygotować się do matury 120 000 uczniom. Spotykaliśmy się z nimi w internecie i na żywo, a petycję stworzyliśmy niejako w ich imieniu i na ich wyraźną prośbę o pomoc. Temat petycji cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Odzew na petycję w sprawie zmian na maturze ustnej

Petycja szybko stała się głośnym tematem wśród maturzystów. Jest ona udostępniania i przekazywana dalej w mediach społecznościowych, króluje pod hasztagiem „matura 2024” na platformie X (dawny Twitter). Z kolei na Facebooku Maturalnych uczniowie masowo odznaczają Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Barbarę Nowacką, by temat ten pojawił się w murach gmachu resortu edukacji.

Niektórzy wyrażali swoje niezadowolenie, że ostatecznie nie jest to petycja o odwołanie matury ustnej, ale o wprowadzenie zmian na tym egzaminie. Inni zaznaczali, że to dobre rozwiązanie, bo szefowa MEN może chętniej przychylić się do takiej propozycji.

Petycja pojawiła się we wtorek, 9 stycznia o godz. 18.00. Dotychczas podpisało ją ponad 170 tysięcy osób. Link do petycji o wprowadzenie zmian na maturze ustnej>>

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura ustna w 2024 roku odwołana? Petycja trafiła do resortu edukacji. MEN stawia sprawę jasno - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński