MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2024 z języka niemieckiego i innych języków obcych. Arkusze i odpowiedzi od CKE. Sprawdź, co było na egzaminach z języków

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zobacz arkusz CKE z j. niemieckiego>> oraz proponowane odpowiedzi
Zobacz arkusz CKE z j. niemieckiego>> oraz proponowane odpowiedzi Łukasz Kaczanowski/Polska Press
W piątek 8 grudnia odbyły się próbne matury z języków obcych. Testy diagnostyczne przeprowadzono na poziomie podstawowym w godz. 9-11. Najwięcej uczniów wybierało na maturze język angielski, ale nie brakuje tych, którzy pisali maturę próbną z języka niemieckiego. Arkusz CKE oraz odpowiedzi do tego egzaminu zamieściliśmy w tekście. Proponowane odpowiedzi oraz arkusze z innych języków zostały już opublikowane na stronie CKE.

Spis treści

Matura próbna 2023/2024 z języka niemieckiego. Arkusz i odpowiedzi od CKE

8 grudnia po godzinie 9.00 zamieściliśmy arkusz egzaminacyjny CKE z matury próbnej 2023 z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. 13 grudnia ok. godz. 12.00 zamieściliśmy także proponowane odpowiedzi od CKE.

Sprawdź arkusz matury próbnej z niemieckiego wraz z proponowanymi odpowiedziami:

Arkusze CKE z języka niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego

Uczniowie, którzy nie zdecydowali się na zdawanie matury z języka angielskiego lub niemieckiego mogli przystąpić do testów diagnostycznych z jeszcze kilku innych języków obcych nowożytnych:

 • francuskiego,
 • hiszpańskiego,
 • rosyjskiego
 • lub włoskiego.

Wszystkie arkusze, transkrypcje nagrań oraz zasady oceniania rozwiązań zadań (wraz z proponowanymi odpowiedziami) znajdziesz na stronie CKE.

Matura próbna z języków obcych: 8 grudnia 2023

Matury próbne z języków obcych na poziomie podstawowym zorganizowane przez CKE odbywały się 8 grudnia w godz. 9-11. Matura z języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym. Co roku najwięcej osób decyduje się na zdawanie języka angielskiego.

Drugim najchętniej wybieranym językiem jest niemiecki. Egzamin na poziomie podstawowym z języka obcego trwa 120 minut. Za w pełni poprawnie rozwiązane zadania można otrzymać maksymalnie 60 punktów. Aby zdać ten egzamin, należy uzyskać minimum 30 procent (w tym przypadku 18 punktów). Co zazwyczaj pojawia się na maturze z języka obcego? Arkusz podzielony jest na kilka części:

 • Rozumienie ze słuchu;
 • Rozumienie tekstów pisanych;
 • Znajomość środków językowych;
 • Wypowiedź pisemna.

Udział w maturach próbnych jest dobrowolny. Jak przekazuje CKE, test diagnostyczny ma dwa cele: informacyjny (umożliwia uczniom pracę z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostyczny (zidentyfikowanie wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz takich, które wymagają jeszcze doskonalenia). Jednocześnie CKE za nieuzasadnione uznaje wystawianie oceny za maturę próbną.

Próbna matura z języka angielskiego: arkusz i odpowiedzi

Najwięcej uczniów, każdego roku decyduje się zdawać maturę z języka angielskiego. Dlatego to tych arkuszy na maturze próbnej CKE przygotowuje najwięcej. Tu sprawdzisz, jak wyglądał arkusz CKE oraz poznasz odpowiedzi do zadań.

W grudniu uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych pisali próbne matury. Są już klucze odpowiedzi od CKE

Matura próbna z angielskiego 2024. Odpowiedzi i arkusz CKE. ...

Odpowiedzi do matury próbnej z języka niemieckiego i innych języków obcych

Najpierw klucz odpowiedzi zostanie przekazany dyrektorom szkół w systemie SIOEO, a później zostanie umieszczony na stronie internetowej CKE. W przypadku testu diagnostycznego z języków obcych nowożytnych – 13 grudnia br. (środa), ok. godz. 12:00.

W przypadku zmian zasad oceniania uzgodnionych przez ekspertów oraz egzaminatorów sprawdzających i oceniających próbę prac egzaminacyjnych, na ww. stronach internetowych zostaną opublikowane zasady w drugiej wersji, nie później niż do 19 grudnia br. – napisano w komunikacie CKE.

W tym tekście zamieścimy arkusz matury 2023 z języka niemieckiego oraz odnośniki do matur z innych języków obcych.

Matura 2023 – język niemiecki i inne języki obce, poziom pod...

Wyniki matur zostaną przedstawione uczniom po sprawdzeniu ich przez nauczycieli.

FAQ – próbna matura z CKE 2023/2024

Najważniejsze informacje na temat próbnej matury organizowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdź, kiedy są egzaminy, ile trwają i czy próbna matura jest obowiązkowa.

Kiedy jest próbna matura z CKE?

Próbna matura odbędzie się w następujących dniach:

 • 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym;
 • 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym;
 • 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, a więc język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski.

Ile trwa próbna matura?

Matura próbna w roku szkolnym 2023/2024 trwa w zależności od przedmiotu:

 • 240 minut – w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym;
 • 180 minut – jeżeli chodzi o egzamin z matematyki na poziomie podstawowym;
 • 120 minut – w przypadku egzaminu z języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego) na poziomie podstawowym.

Kiedy pojawią się arkusze CKE testów diagnostycznych?

Arkusze CKE matury próbnej pojawią się w momencie, gdy uczniowie zaczną pisać egzamin. CKE podjęło taką decyzję, by umożliwić wszystkim maturzystom (także tym, którzy z różnych powodów nie przystępują do testów diagnostycznych w szkole) sprawdzenie się na egzaminie.

Arkusze egzaminacyjne będą więc dostępne w zależności od egzaminu:

 • w środę (6 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z języka polskiego;
 • we czwartek (7 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z matematyki;
 • w piątek (8 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z języka angielskiego.

Czy można wystawiać oceny z egzaminu próbnego?

Jak przekazało CKE w komunikacie: Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia.

Kto sprawdza matury próbne?

Arkusze egzaminacyjne z próbnej matury sprawdzają nauczyciele ze szkoły, w której odbywa się egzamin. Prace są sprawdzane według klucza opracowanego przez CKE. Na maturze właściwej arkusze oceniać będą nauczyciele z uprawnieniami egzaminatora, a dane uczniów będą zakodowane.

Kiedy pojawią się zasady oceniania zadań na maturze próbnej?

Jak przekazano zasady oceniania rozwiązań zadań w pierwszej wersji zostaną opublikowane na stronach CKE i poszczególnych OKE odpowiednio:

 • 11 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z języka polskiego;
 • 12 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z matematyki;
 • 13 grudnia 2023 ok. godz. 12.00  – w przypadku matury próbnej z języka obcego.

Czy próbna matura jest obowiązkowa?

Do próbnej matury przystępują chętne szkoły. Testowy egzamin, na podstawie materiałów CKE (arkusze egzaminacyjne) organizuje dyrekcja placówki. Uczestnictwo w próbnej maturze nie jest obowiązkowe, ale pozwala sprawdzić poziom wiedzy przed właściwym egzaminem dojrzałości.

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura próbna 2024 z języka niemieckiego i innych języków obcych. Arkusze i odpowiedzi od CKE. Sprawdź, co było na egzaminach z języków - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński