Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015 z języka polskiego. Po raz pierwszy nowe zasady [odpowiedzi, arkusze, zdjęcia]

Małgorzata Klimczak
Matura 2015 z języka polskiego już za uczniami. Na gs24 znajdziecie pytania i odpowiedzi.
Matura 2015 z języka polskiego już za uczniami. Na gs24 znajdziecie pytania i odpowiedzi. Andrzej Szkocki
Matura 2015 z języka polskiego rozpoczęła cykl egzaminów dojrzałości. W tym roku absolwenci liceów po raz pierwszy zdają ten egzamin według nowych zasad. Na gs24 znajdziecie pytania i odpowiedzi matury 2015 z języka polskiego.
Matura z języka polskiego

Matura z języka polskiego

Matura 2015 z języka polskiego.

Nowa formuła Matury 2015

Od 2015 roku obowiązują nowe zasady egzaminu maturalnego.
Maturzysta obowiązkowo będzie zdawał egzamin z jednego przedmiotu dodatkowego. Nowy zapis dotyczący matury podyktowany jest wymogami jakie stawiają uczelnie wyższe absolwentom liceów.

W części pisemnej egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych maturzysta będzie zdawał na poziomie podstawowym, z przedmiotów dodatkowych tylko na poziomie rozszerzonym. W przypadku egzaminu z języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.

Ustne egzaminy maturalne nie będą podzielone na poziomy. Lista przedmiotów, które będą mogli wybrać maturzyści, nie ulegnie zmianie, jednak każdy z nich zdawany będzie na poziomie rozszerzonym.

Na egzaminie ustnym z języka polskiego zamiast prezentacji jest odpowiedź na pytanie.

Ponad 17 tys. uczniów zdaje maturę w woj. zachodniopomorskim, a ponad 5 tys. w Szczecinie.

Matura 2015 odbywa się w nowej zmienionej formule. Egzaminów jest więcej. Od tego roku oprócz trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym (język polski, obcy i matematyka) oraz dwóch ustnych (język polski i obcy) trzeba też koniecznie przystąpić do jednego rozszerzonego.Tej części egzaminu rozszerzonego nie można nie zdać. Jeśli maturzysta otrzyma 0 pkt, to otrzyma świadectwo dojrzałości.

>>> Matura 2015 z języka polskiego. Zobacz arkusze, pytania i odpowiedzi

W nowej formule piszą uczniowie liceów ogólnokształcących, natomiast w technikach obowiązują jeszcze stare zasady.

W tym roku uczniowie liceów ogólnokształcących piszący maturę zgodnie z nowymi zasadami musieli znać "Lalkę" Bolesława Prusa i napisać rozprawkę na temat "Wola człowieka czy niekontrolowane siły decydują o losie ludzkim?" lub dokonać interpretacji wiersza poetki z USA Elizabeth Bishop: "Ta jedna sztuka".

Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści musieli także przeczytać dwa teksty: jeden dotyczył tendencji i modzie w języku, czy warto czytać nowe książki czy lepiej wybierać te stare, a drugi to artykuł "Hipermarket z kulturą" z tygodnika Wprost.

Stawiali na "Lalkę" i się nie zawiedli. Maturzyści zadowoleni po egzaminie z polskiego (TVN24/x-news)

W Liceum Ogólnokształcącym nr 12 w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie maturzyści szybko zakończyli pisać.

- Egzamin był łatwy, dużo łatwiejszy niż egzaminy próbne - mówi Tomek, maturzysta. - "Lalka" nie była dużym zaskoczeniem, raczej się jej spodziewaliśmy. Pozostałe zadania były również proste.

- Matematyki boję się najbardziej, bo tak poza tym nie boję się innych przedmiotów, nawet prezentacji z polskiego na egzaminie ustnym - mówi Małgorzata, maturzystka.

Brak prezentacji to jedna z nowości. Od tego roku prezentacje zastępuje wypowiedź usta. Uczeń losuje pytanie i ma 15 minut na przygotowanie odpowiedzi na wylosowane pytanie. Odpowiedź ucznia powinna trwać około 10 minut.

Jutro maturzyści napiszą egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego. Matura potrwa do 29 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński