MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maszyny do pisania w szczecińskim muzeum techniki. To nowa stała wystawa

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki można zobaczyć najciekawsze maszyny do pisania.
W Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki można zobaczyć najciekawsze maszyny do pisania. Andrzej Szkocki
Takiej wystawy jeszcze nie było. W Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki zobaczymy 43 najciekawsze maszyny do pisania z wielkiej kolekcji, którą naszej placówce podarował dziennikarz Michał Fajbusiewicz z Łodzi.

Pan Michał przed laty prowadził kultowy program "Magazyn Kryminalny 997", który z zapartym tchem śledzili widzowie z całej Polski. Ma też swoją pasję: zbieranie maszyn do pisania i przedmiotów z tym związanych. Swoje zbiory przekazał szczecińskiemu muzeum.

- Szybka inwentaryzacja, segregacja, pakowanie, transport na trasie Łódź-Szczecin zajęły 4 dni, między miastami kursowały z przerwami dwa duże samochody dostawcze. Szczegółowa inwentaryzacja zajęła pół roku. Żeby zmieścić całość, wydzieliliśmy nowy magazyn - opowiada Grzegorz Kaźmierczak z muzeum techniki.

Wernisaż odbędzie się 23 września o godz. 16. Otwarcie wystawy uświetni swoją obecnością darczyńca kolekcji. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Na wystawie znajdą się 43 najciekawsze urządzenia. Zwiedzający oprócz maszyny do pisania zobaczą kilkadziesiąt innych przedmiotów, wybranych z ponad 300, które przekazał muzeum kolekcjoner. Za każdym obiektem kryje się historia techniki, wynalazczości, konkurencji i przemian społecznych.

- Niektóre z eksponatów opowiadają dzieje autentycznych postaci, a inne przypominają o perypetiach bohaterów filmowych. Wystawa przybliża zasady działania, rozwój i wygląd maszyn do pisania - nieocenionych ogniw pomiędzy ręcznym pismem a współczesną klawiaturą komputerową - mówi Maria Szponar z MTiK. - Jedynie na wernisażu będzie można dodatkowo zobaczyć dwie niezwykłe maszyny: Rheinmetall (która jest uzupełnieniem kolekcji stoewerianów) i maszynę dla Barbie.

Obok dużego wachlarza prezentowanych eksponatów na wystawie znajdują się też współcześnie zapomniane urządzenia np. maszyny: indeksowe, głowicowe, do pisania pismem Braille’ a oraz maszyna do stenotypii, czy urządzenie do wypisywania czeków. Wśród oryginalnych urządzeń nie zabraknie maszyny do nauki pisania, maszyn walizkowych, czy składanych. Najmłodszych z pewnością najbardziej zainteresują maszyny zabawkowe, które także znalazły swoje miejsce kolekcji Michała Fajbusiewicza. Bogactwo pomysłów konstruktorów i projektantów można prześledzić, porównując jak bardzo różnią się od siebie maszyny z końca XIX wieku i urządzenia z lat 70. XX wieku.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński