MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mapa Budzących się Szkół pokazuje, że edukacja może wyglądać inaczej. Coraz więcej szkół przyjaznych uczniom i nauczycielom

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Sprawdź, czy jest na niej twoje miasto.
Sprawdź, czy jest na niej twoje miasto. 123 RF/ zdjęcie seryjne/ FB Budzącej się Szkoły
Rodzice i uczniowie coraz częściej szukają szkół, dla których nie są ważne wysokie wyniki w rankingach, ale odkrywanie indywidualnego potencjału ucznia i tworzenie przyjaznego środowiska do zdobywania wiedzy. Mapa Budzących się Szkół pokazuje placówki, które chcą działać inaczej. Jest ich coraz więcej.

Spis treści

Mapa Budzących się Szkół, czyli edukacja może wyglądać inaczej

Ruch Budzących się Szkół to oddolna inicjatywa, która wspiera transformację kultury szkolnej od opartej na przekazie wiedzy, do opartej na rozwoju potencjału, a także wzmacnia szkolnych inspiratorów zmian oraz promuje najlepsze praktyki i najnowsze odkrycia z obszaru edukacji.

– My jako Budząca się Szkoła chcemy zapytać, co jest głównym celem szkoły. Testy? Oceny? Egzaminy? A może rozwijanie indywidualnego potencjału każdego dziecka? Pokazujemy nauczycielom, że nie muszą przyjmować roli urzędnika, który skrupulatnie realizuje podstawę programową i przygotowuje do testów. Chcemy uświadamiać nauczycieli, że mają wybór, że wszystko od nich zależy – mówiła w rozmowie ze Strefą Edukacji Marzena Żylińska, twórczyni ruchu.

Powstała też mapa Budzących się Szkół, na której pojawia się coraz więcej pinezek odzwierciedlających placówki, chcące wdrażać nowoczesne metody nauki i tworzyć kulturę przyjaznej nauki. Warto sprawdzić, czy i w naszej okolicy nie znajduje się przypadkiem jedna z Budzących się Szkół:

Budzące się Szkoły nie tylko w dużych miejscowościach

Warto podkreślić, że Budzące się Szkoły to nie tylko te znajdujące się w większych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa czy Kraków, ale też w małych miejscowościach, a nawet wsiach, np. Koźminie Wielkopolskim (woj. wielkopolskie), Czarnkowie (wielkopolskie) czy w Kluczborku (opolskie).

Budzącą się Szkołą może zostać każda placówka, która zdecyduje się wkroczyć na drogę oddolnych zmian. Taka decyzja może wyjść z inicjatywy nauczycieli, dyrektora czy rodziców. Nie ma programu tego ruchu, dzięki czemu każda szkoła może sama wyznaczyć swój cel zmian, by następnie wspierać potencjał uczniów i nauczycieli.

Wśród Budzących się Szkół są, np. takie, które ograniczyły stawianie ocen do minimum, zrezygnowały ze stawiania jedynek (zamiast tego uczniowie dostają sygnał SJR, czyli spróbuj jeszcze raz), a jeszcze inne postanowiły zmienić przestrzeń szkoły na bardziej domową i przyjazną.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa Budzących się Szkół pokazuje, że edukacja może wyglądać inaczej. Coraz więcej szkół przyjaznych uczniom i nauczycielom - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński