Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mama wraca do pracy: Urlop macierzyński

Anna Folkman
Anna Folkman
Zasady związane z udzieleniem i długością trwania urlopu macierzyńskiego regulują przepisy kodeksu pracy. Nie wszyscy wiedzą, ale można skorzystać z niego przed porodem.

Co do zasady urlop macierzyński wykorzystywany jest po porodzie. W przypadku, gdy urlop macierzyński ma rozpocząć się przed porodem konieczne jest złożenie wniosku pracodawcy. Wniosek ten ma jednak jedynie charakter informacyjny - pracodawca jest zobowiązany go przyjąć i udzielić urlopu.

Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Uzyskanie urlopu macierzyńskiego po dacie porodu nie jest zależne od złożenia wniosku, tzn. urlop rozpoczyna się od dnia porodu po przedstawieniu aktu urodzenia dziecka. Po otrzymaniu aktu urodzenia dziecka pracodawca informuje pracownicę o wymiarze przysługującego urlopu, którego długość jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
– 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
– 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie
– 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie
– 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie
– 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Jeżeli pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego już przed porodem, wówczas po porodzie przysługuje pracownicy urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wymiaru. Po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica może zrezygnować z dalszej części tego urlopu. Warunkiem zrzeczenia się przez pracownicę części urlopu macierzyńskiego jest wykorzystanie pozostałej części tego urlopu przez ojca wychowującego dziecko – pracownika lub ojca niebędącego pracownikiem, ale objętego ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa.

Będą to zatem ojcowie zatrudnieni np. na podstawie umowy zlecenia, jeżeli umowa ta jest tytułem objęcia ubezpieczeniem chorobowym, lub ojcowie prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą jeżeli zgłosili się do ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby lub macierzyństwa i odprowadzają składki. Ubezpieczony ojciec dziecka (niebędący pracownikiem) będzie sprawował osobistą opiekę nad dzieckiem przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, i w tym celu przerwie działalność zarobkową.

Zobacz także: Mama wraca do pracy: Przysługuje ci czas na karmienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński