Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mama wraca do pracy: Prawa ciężarnej, karmienie piersią i dni opieki nad dzieckiem

Anna Folkman
Anna Folkman
Przepisy prawa pracy otaczają kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią szczególną ochroną.Określają warunki w jakich mogą pracować a także czas wolny na karmienie piersią czy opiekę nad dzieckiem.

Istotnym elementem tej ochrony jest zakaz zatrudniania tych kobiet przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej jest obowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, przenieść pracownicę do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej; w razie braku takich możliwości pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda (przerwy te mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie). Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni (tzw. potocznie „opieka nad dzieckiem”), z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.  O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym opieki nad dzieckiem decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Rodzice lub opiekunowie mogą rozstrzygnąć, które z nich z uprawnienia skorzysta - o czym winni poinformować pracodawcę lub pracodawców.

Zobacz też:

Czy równouprawnienie w domu to mit?
Grzegorz Południewski o pewnym eksperymencie

Badania pokazują, że w większości polskich rodzin to panie wykonują prace domowe. Piorą, gotują, sprzątają i robią zakupy. O tym, dlaczego tak jest rozmawiali w studiu "Dzień dobry TVN" dziennikarka Magdalena Żakowska, doradca PR Aleksandra Klimont oraz ginekolog Grzegorz Południewski.

- Mamy mają tendencję do chowania książąt z bajki. Facetów, którzy do niczego się nie dotkną. I tu niestety jest wina kobiet. Nie potrafią z własnych synów zrobić facetów - przyznał Południewski. - Jako mama dwóch synów wprowadzam w życie plan i staram się ich angażować w prace domowe. Uważam, że oni muszą być samodzielni. Nie chciałabym takiej sytuacji, że oni będą kiedyś oczekiwali od przyszłych dziewczyn czy małżonek całkowitej obsługi - zdradziła Klimont.

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński