Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malownicze jeziora, spływy kajakowe i czyste powietrze. Gmina Drawno zaprasza

red
Drawno z loty ptaka na przesmyku jezior Grażyna i Adamowo
Drawno z loty ptaka na przesmyku jezior Grażyna i Adamowo Z.Tomczak
Gmina Drawno należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie, a zarazem czystych ekologicznie regionów województwa zachodniopomorskiego.

Bogata rzeźba terenu, malownicze jeziora i rzeki, duże kompleksy pięknych i ciekawych przyrodniczo lasów - to główne walory naturalne naszej gminy.

Dużą atrakcję dla miłośników przyrody stanowi Drawieński Park Narodowy, w którym znajdują się unikalne okazy fauny i flory niespotykanej na terenie Polski, a nawet Europy.

Główną rzeką gminy - Drawą, biegnie szlak kajakowy, którym w młodości spływał nasz wielki rodak Jan Paweł II.

Poznaniu tych ziem sprzyjają liczne piesze, rowerowe, konne i kajakowe szlaki turystyczne. Dla aktywnych kraina wymarzona...

Wędkarz, myśliwy, rowerzysta, kajakarz, grzybiarz czy miłośnik historii - każdy znajdzie tu coś dla siebie. I to nie tylko latem.

Charakterystyka przyrodnicza obszaru gminy

Gmina Drawno położona jest na zachodnim skraju Puszczy Drawskiej w południowej części województwa zachodniopomorskiego i należy zarówno do najpiękniejszych, najbardziej atrakcyjnych turystycznie, jak i czystych ekologicznie regionów województwa. Wpływa na to bogactwo krajobrazu urozmaicone licznymi jeziorami, rzekami i olbrzymimi kompleksami leśnymi zajmującymi ok. 70% powierzchni gminy.

Terytorium gminy ma równoleżnikowy kształt, obejmujący powierzchnię 321 km2, zamieszkałą przez ponad 5000 mieszkańców. W granicach administracyjnych gminy znajdują się 52 miejscowości, które tworzą 12 sołectw.

Gmina Drawno jest zasobna w wody, wśród których nie brakuje krystalicznie czystych jezior. Największe z nich to Adamowo (Dubie Południowe), Grażyna (Dubie Północne), Dominikowo Wielkie, Trzebuń, Pańskie i Rokiet. Dużą atrakcją dla miłośników przyrody stanowi Drawieński Park Narodowy, którego przyroda zachwyca bogactwem fauny i flory. Jego powierzchnia wynosi 11 441,34 ha ze spławną na odcinku 58 km rzeką Drawą, uznaną za jeden z najbardziej malowniczych i popularnych szlaków wodnych w Polsce o zaskakująco zmiennym charakterze i stopniu trudności. Jest nie lada wyzwaniem dla spływających.

Duże kompleksy leśne stwarzają doskonałe warunki do bytowania licznych gatunków zwierząt i ptaków. W wodach jezior i rzek żyje wiele gatunków ryb, w tym: łosoś, pstrąg, lipień i troć wędrowna. Nad jeziorami i rzekami gnieżdżą się ptaki wodne i błotne, m.in. łabędzie, kurki wodne, perkozy i dzikie kaczki. Osobliwością jest występowanie bielika.

W lasach drawieńskich obficie występują borowiki, rydze kurki i podgrzybki.

Charakterystyka historyczno-turystyczna gminy (historia, zabytki, najatrakcyjniejsze punkty gminy, ciekawe miejsca)

Gmina Drawno to idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek i dziką przyrodę. Dla wszystkich, którzy lepiej chcą ją poznać przygotowano sieć szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, Nordic-Walking, konnych i kajakowych.

Ważnym punktem na mapie turystycznej gminy jest miasto Drawno, które założyła rodzina Wedlów z Korytowa. Prawa miejskie miasto otrzymało pomiędzy rokiem 1313 a 1333. Niezaprzeczalnym atutem Drawna jest jego położenie pomiędzy dwoma jeziorami: Grażyna i Adamowo, przez które przepływa jedna z najczystszych rzek w Polsce – Drawa. Główną atrakcją rzeki są spływy kajakowe. Kilkakrotnie uczestniczył w nich nasz wielki rodak Jan Paweł II. Na jego cześć szlak nazwano imieniem Jana Pawła II "Śladami papieża".

Spływy kajakowe są jedną z atrakcyjniejszych form spędzania wolnego czasu na terenie naszej gminy. Rzeka Drawa uchodzi wśród kajakarzy za jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Drawa na obszarze gminy Drawno ma zróżnicowany charakter. Od Prostyni do Drawna jest nizinna i spokojna, poniżej Drawnika staje się bystrą, trudną i miejscami głęboką rzeką. Na śródleśnych odcinkach pojawiają liczne zwalone drzewa.

Na trasie spływu pola biwakowe rozmieszczone zostały w odstępach umożliwiających planowanie dziennych etapów.

Miłośnicy historii mają szansę poznać tutaj wiele ciekawych zabytków i niezwykłych miejsc zarówno samego Drawna, jak i jego okolic. W Drawnie na uwagę zasługuje kilka obiektów świadczących o dawnych latach i świetności miasta. Należą do nich fragmenty murów obronnych, ruiny zamku Wedlów, zabudowa młyńska czy pamiątki pożydowskie.

Z ciekawszych zabytków warto wymienić także kościół gotycki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który już w średniowieczu pełnił funkcję kościoła farnego czyli najważniejszego kościoła parafialnego w mieście, spichlerz z "Macewą z bruku" oraz świadczące o rozgrywających się na tych terenach walki podczas dwóch wojen światowych – mogiły żołnierzy.

Ci, którzy lubią niecodzienne muzea, koniecznie muszą zajrzeć do Zakładu Energetycznego na ul. Energetyków 1, w którym mieści się "Muzeum Energetyki". Nawet wymagającym turystom sprawi przyjemność spacer po najciekawszych zakątkach Drawna – ulicy Choszczeńskiej, Ogrodowej, Tylnej i Placu Zgody.

Odwiedzając Drawno, nie sposób nie zetknąć się z legendarnymi symbolami miasta, takimi jak drawieńskie krasnale, studnie artezyjskie czy rakieta V2. Każdy z nich odznacza się bogatą i niepospolitą historią, którą los związał właśnie z tym miastem, a od lat właśnie dzięki tej niecodzienności Drawno jest z nimi kojarzone.

Okolice Drawna również kryją w sobie wiele tajemnic, które warto odkryć nawet w trakcie pobytu w gminie. Niewątpliwie tutejsze pałace, dwory, tchną duchem dawnych zwyczajów dworskich i tradycji ludowych. Interesujące świątynie znajdziemy w większości z okolicznych miejscowości – na szczególną uwagę zasługuje późnogotycki kościół parafialny z początku XVI w. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Barnimiu, a w nim ołtarz z 1608 r., kościół pw. Nawiedzenia NMP z 1755 r. z dzwonem na wieży z 1754 r. w Brzezinach oraz kościół pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany z kamieni z ok. 1600 r. w Dominikowie.

Warto także zobaczyć w Żółwinie kościół protestancki neoromański, obecnie katolicki pw. św. Antoniego wybudowany w 1851 roku. W Drawniku nie sposób przegapić grodziska, tzw. „szwedzkich szańców”, gdzie najprawdopodobniej pochowane są ofiary cholery, która dotknęła Drawno w 1831 r. W Kiełpinie koniecznie trzeba przespacerować się aleją drzew im. prof. Władysława Szafera, w Prostyni zaskoczy nas – „Lipa Skarbów”, w Zatomiu – miłośnicy astronomii amatorskiej znajdą miejsce najmniej skażone światłem, czyli najlepsze do obserwacji nocnego nieba, a w Konotopiu można zobaczyć okazały dąb piramidalny. Niezwykle tajemniczym i intrygującym miejscem jest "Krzywy las" znajdujący się w okolicy Drawna.

Na terenie gminy nie można się nudzić. Do wcześniej wymienionych atrakcji turystycznych należy dodać coroczne imprezy plenerowe, które ze względu na zróżnicowany charakter zachęcają do udziału. Należą do nich m.in. „Wojewódzki Festiwal Pieśni Ludowej”, "Lato nad Drawą", Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego połączone z "Festiwalem Krasnali” – będącym nawiązaniem do historii, której źródła mówią o istniejącej tu już od roku 1886 fabryce krasnali, Turystyczno - Przyrodniczy Maraton Kajakowy, Zlot Miłośników Astronomii w Zatomiu, Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu, Międzyszkolny Turniej Piłki Ręcznej Plażowej "Na plaży" w Drawnie" i wiele innych.

Te i wiele innych atrakcji – zarówno pod względem historycznym, kulturowym, jak i przyrodniczym – sprawiają, że Gmina Drawno przyciąga turystów jak magnes, a liczne wydarzenia kulturalne i sportowe oraz bogata oferta turystyczna gwarantują obsługę na wysokim poziomie wszystkich odwiedzających.

Dane punktu informacji turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej w "Spichlerzu"
ul. Jeziorna 2
73-220 Drawno
tel. +48 95 768 21 99
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński