MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Magnetyczny proszek, a może ciecz? Dlaczego nie? Polska nauka właśnie znalazła „Świętego Graala” chemii

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Krakowscy naukowcy opracowali przełomową metodę budowy miękkich magnesów. Nowy materiał może już niedługo trafić do komputerów kwantowych
Krakowscy naukowcy opracowali przełomową metodę budowy miękkich magnesów. Nowy materiał może już niedługo trafić do komputerów kwantowych Uniwersytet Jagielloński
Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali tanią i uniwersalną metodę, na bazie której można tworzyć miękkie, molekularne materiały magnetyczne. Związki uzyskane metodą opracowaną w Krakowie są odporne na skrajne temperatury oraz wysokie częstotliwości, co sprawia, że możliwości ich zastosowania w przemyśle są praktycznie nieograniczone.

Polska metoda tworzenia miękkich magnesów została już zastrzeżona, a jej ochrona patentowa obejmuje zarówno kraj jak i zagranicę. Kto najbardziej będzie mógł skorzystać na przełomowym odkryciu chemików z Krakowa, i co właściwie będzie można wyprodukować dzięki ich metodzie?

Spis treści

Polscy chemicy tworzą magnesy z łatwo dostępnych surowców

Nowy proces chemiczny 'made in Poland' pozwala tworzyć obszerną gamę mikromagnetyków, przy użyciu łatwo dostępnych pierwiastków. Dotychczas było to możliwe jedynie z udziałem pierwiastków magnetycznie aktywnych, czyli tych, których zasoby są ograniczone a ceny wysokie. Mowa o surowcach takich jak: kobalt, nikiel czy metale ziem rzadkich.

– Opracowana przez nas klasa materiałów wykazuje właściwości magnetyczne na poziomie cząsteczkowym i zachowuje się podobnie do ferromagnetyków, czyli tradycyjnych magnesów. W praktyce oznacza to tyle, że korzystając z odpowiednich prekursorów, możemy pozyskiwać mikrocząsteczki magnetyczne – wyjaśnia dr hab. Maciej Hodorowicz, współtwórca wynalazku z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Magnetyki molekularne mogą przybierać różne formy

Warto zauważyć, że ferromagnetyczne cechy nowego materiału wytworzonego na Uniwersytecie Jagiellońskim wynikają z właściwości pojedynczych cząsteczek, a nie ze struktury krystalicznej, jak w przypadku zwykłych magnesów. Możliwość tak głębokiej ingerencji człowieka w strukturę pozwala tworzyć tani materiał magnetyczny, w formie kryształu, cieczy lub powłoki.

Na bazie opracowanych przez nas prekursorów można wytwarzać magnetyczne materiały miękkie w różnych postaciach – magnetycznych ciał stałych, jak i magnetycznych cieczy. Możemy uzyskać nie tylko cząsteczki, ale też różnej wielkości kryształy, proszek czy powłoki o właściwościach magnetycznych – mówi prof. dr hab. Janusz Szklarzewicz z UJ.

Nowy materiał pomoże budować komputery kwantowe

Magnetyki molekularne mają potencjalnie bardzo szerokie zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, począwszy od medycyny i farmacji, poprzez technologie kosmiczne, na energetyce kończąc. Mogą być naprawdę maleńkie, przybierać różne kształty i formy, a do tego cechują się niskimi stratami energii. Są odporne na wysokie temperatury i mogą pracować przy wysokich częstotliwościach. Idealnie nadają się zatem także do budowy komputerów kwantowych czy mikro pamięci, wykorzystywanych w trudnych warunkach.

–Technologia daje ogromny potencjał jej wykorzystania do różnych celów – wszędzie tam, gdzie potrzebne są miękkie materiały o właściwościach ferromagnetycznych – mówi dr hab. Hodorowicz.

Jak skomercjalizować nowe odkrycie polskich naukowców?

Samo opracowanie genialnej metody może jednak nie wystarczyć do tego, by naukowcy z Krakowa mogli ogłosić rynkowy sukces. Teraz przychodzi najtrudniejszy element wdrożenia biznesowego odkrycia. – Na tym etapie współpraca z przemysłem jest kluczowa, a szerokość potencjału powoduje, iż poszukujemy partnerów do dalszego rozwoju tej technologii równocześnie w wielu branżach i segmentach – mówi dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, dyrektorka Centrum Transferu Technologii UJ, CITTRU.

Źródło: CITTRU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Magnetyczny proszek, a może ciecz? Dlaczego nie? Polska nauka właśnie znalazła „Świętego Graala” chemii - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński