MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Londyn: Emir Dubaju musi zapłacić byłej żonie 554 miliony funtów. To rekordowa ugoda

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Gustavo Valiente /Polaris Images/East News
Emir Dubaju, jeden najbogatszych ludzi na świecie, szejk Mohammed Al Maktouma, ma zapłacić swojej byłej żonie 554 mln funtów. Tak postanowił brytyjski sąd.

Była żona władcy Dubaju dostanie 554 miliony funtów w największej w historii Wielkiej Brytanii ugodzie rozwodowej.

Taką gigantyczną sumę ma jej zapłacić emir Dubaju, jeden najbogatszych ludzi na świecie, Muhammad ibn Raszid. na mocy postanowienia Sądu Najwyższego.

Część sumy zostanie przeznaczona na koszty ochrony, aby księżniczka i dwójka małych dzieci, które miała z szejkiem, 14-letnim Jalilą i 9-letnim Zayedem, byli bezpieczni przed porwaniem. Książę musi również zapewnić swoim dzieciom gwarancję opłat alimentacyjnych i finansowo zabezpieczyć ich przyszłą edukację.

Historia tego związku była bardzo burzliwa. Hadża bint al-Husajn i emir Dubaju Muhammad ibn Raszid, który jest również premierem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pobrali się w 2004 roku. Księżniczka jest siostrą króla Jordanii i była wtedy szóstą żoną emira. Dwa lata temu uciekła przed mężem z kraju i osiadła w Wielkiej Brytanii, rozpoczynając niemal od razu walkę w londyńskim Sądem Najwyższym o pieniądze po rozwodzie. Księżniczka Hadża domagała się również praw do opieki nad dwójką dzieci z ich małżeństwa, natomiast jej mąż chciał, by dzieci wróciły do Dubaju.

Teraz londyński sąd postanowił, że emir Dubaju musi zapłacić 554 miliony funtów (650 milionów euro) swojej byłej żonie i dwójce ich dzieci. Pierwsza wpłata o wysokości 250 mln funtów ma być dokonana w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Sędzia Philip Moor oświadczył w 73-stronicowym uzasadnieniu wyroku, że istnieje „wyraźne ryzyko” dla księżniczki i jej dwójki dzieci, a szejk Mohammed jest „głównym zagrożeniem dla niej”.

Kwota 554 milionów funtów przyznana przez wspomnianego sędziego w Wydziale Rodzinnym Sądu Najwyższego pobiła poprzedni rekord, chodzi o ugodę w wysokości 450 milionów funtów zawartą w 2016 roku na rzecz byłej żony rosyjskiego oligarchy Farkhada Achmedowa.

Ta suma pozwoli księżniczce jako szóstej żonie szejka żyć w luksusie, choć jej adwokaci żądali prawie miliarda funtów więcej. Jej prawnicy twierdzili, że potrzebne są ogromne środki, aby chronić ją i dzieci przed jej byłym mężem, który, prawdopodobnie uprowadził siłą dwie swoje córki po tym, jak próbowały uciec z Dubaju.

Sędzia Moor napisał w uzasadnieniu swoim wyroku: Pozostanie jasne i aktualne ryzyko dla księżniczki przez resztę jej życia, czy to ze strony jej byłego męża, czy tylko zwykłego terrorysty i innych zagrożeń, z jakimi mierzy się księżniczka.

Okazało się, że szejk Mohammed – bliski przyjaciel królowej Elżbiety II z powodu ich miłości do wyścigów konnych – kazał swoim agentom „zhakować” telefony swojej byłej żony i jej prawników, w tym baronowej Fiony Shackleton.

Haya bint Al-Husajn przez 15 lat była żoną władcy Dubaju. Urodziła mu syna i córkę, reprezentowała również kraj na świecie. Kiedy uciekła z dziećmi od swojego męża, świat był w szoku. Mówiła, że czuje się zagrożona, bo mąż nigdy jej tego kroku nie daruje. Stąd, jak dodawała, są jej potrzebne pieniądze, by zapewnić ochronę sobie i swoim dzieciom. Na razie to ona jest górą, już ponad rok temu brytyjski sąd postanowił, że księżniczka i jej dzieci mogą pozostać w Wielkiej Brytanii.

W tle tej głośnej sprawy jest również romans księżniczki ze swoim ochroniarzem Russelem Flowersem. Mężczyzna ten przez pięć lat służył w Królewskim Pułku Księżnej Walii, w 2016 roku zaczął pracować dla Hayi na pełny etat i towarzyszył jej w wielu zagranicznych podróżach.

Księżniczka miała zapłacić Russelowi za milczenie ogromną „odprawę”. Sprawę nagłośniła żona niewiernego brytyjskiego ochroniarza. Zraniona kobieta twierdziła, że męża uwiodła „sprytna” księżniczka. Jej uwagę zwróciły drogie prezenty, jakie mąż miał otrzymywać od księżniczki, potem zaś znalazła w rzeczach ślubnego zdjęcia jego kochanki w skąpym stroju.
Sam Flowers odmówił skomentowania tej sprawy, powołując się na umowę o zachowaniu poufności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Londyn: Emir Dubaju musi zapłacić byłej żonie 554 miliony funtów. To rekordowa ugoda - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński