Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lecz się, nie rezygnuj !

Notowała: Dorota Kozicka
Andrzej Szkocki
Dwie godziny, bez najmniejszej przerwy, dr Walerian Jedrzejczak psychiatra i seksuolog odbierał wczoraj telefony od naszych Czytelników, którzy mają problemy natury seksualnej.

Okazało się, że wielu pacjentów, cierpiących na zaburzenia erekcji latami czeka na wizytę u seksuologa, czy urologa. Większość godzi się ze schorzeniem i nie szuka pomocy. Tymczasem zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.

Zbyt wczesna emerytura

- Mam 55 lat i gdzieś mi uciekł wzwód - mówi nasz Czytelnik. - Nie mogę się sprężyć. Współżycie z żoną udaje mi się średnio raz na dwa miesiące. Dzieje się tak od roku. Mam za sobą operację bypasów. Czy to moje schorzenie może mieć wpływ na zaburzenia wzwodu? Nie myślę, żeby był to już czas, w którym powinienem zakończyć życie seksualne.

dr Walerian Jędrzejczak - Oczywiście, że to nie jest pora, aby wyrzekać się życia seksualnego. Przecież Pan nawet nie osiągnął wieku emerytalnego i nie ma żadnego powodu, żeby Pan skazywał się na seksualną emeryturę. Jest wiele sposobów leczenia zaburzeń wzwodu. Trzeba jednak odwiedzić lekarza seksuologa, który dopiero po zbadaniu pacjenta określi, jaki będzie najwłaściwszy.

Stracił pociąg

- Mój mąż ma 41 lat i do tej pory nie mieliśmy żadnych kłopotów ze współżyciem - mówi nasza Czytelniczka. - Od pewnego czasu stracił jednak zainteresowanie sferą intymną i nie szuka zbliżenia. Jak wiele rodzin mamy kłopoty materialne. Żyjemy w stresie, związanym z utratą pracy. Czy te wydarzenia mogą rzutować na brak zainteresowania seksem ze strony męża?

W. J : - Oczywiście jest to możliwe, bo sytuacje stresowe na pewno negatywnie wpływają na zachowania seksualne. Może być to stan przejściowy. Gdyby jednak utrzymywał się dłużej, warto zachęcić męża do odwiedzin u seksuologa, który może zapisać lekarstwa pobudzające popęd.

Problem w cukrzycy

- Chciałam zapytać czy impotencja mojego 38-letniego partnera może mieć związek z tym, że od 20 lat choruje on na cukrzycę i bierze insulinę? Czy te zaburzenia erekcji w ogóle można u niego leczyć, a jeśli tak, to na jakie efekty można liczyć?

W. J : - Cukrzyca jest jednym z czynników mającym wpływ na zburzenia wzwodu. Ocenia się, że około 50 procent pacjentów z cukrzycą cierpi na zaburzenia erekcji. To wcale nie znaczy, że Pani partnerowi nie można pomóc. Musi się tylko zgłosić do seksuologa. Insulina nie jest lekiem, który wykluczałby podanie środków przywracający erekcję. Jeśli chodzi o efekty tego leczenia, to trzeba przyznać, że nie zawsze bywają stuprocentowe, ale udaje się osiągną satysfakcjonującą sprawność.

Leczenie dla obojga

- Czy są leki, poprawiające komfort współżycia, które mogą zażywać zarówno kobieta jak i mężczyzna?

W. J. - Takim lekiem jest np. Cefadisiac. To kuracja dla pary. U pań podnosi on poziom libido, wzmacnia siłę przeżyć, pomaga w uzyskaniu orgazmu. Panom również poprawia samopoczucie, także podnosząc libido, poprawiając erekcję i wzmacnia siłę doznań. Lek można przyjmować w kroplach albo tabletkach.

To nie serce

- Jestem sześćdziesięciolatkiem i mam kłopoty ze współżyciem. Może powodem jest przebyty zawał serca i bypassy wszczepione w 2001 roku? Mam też cukrzycę. Jestem na tabletkach.

W. J. - Domyślam się, że głównym kłopotem może tu być cukrzyca. Żeby jednak ustalić to z całą pewnością i pomóc, konieczna jest wizyta u seksuologa.

Przedwczesny wytrysk

- Mam 50 lat i od dłuższego czasu kłopoty z erekcją, polegające na przedwczesnym wytrysku. Byłem już na konsultacji u urologa. Poddałem się badaniu USG, ale wykazało tylko otłuszczenie wątroby i lekki przerost prostaty. Zapisał mi Levitrę.

W. J. - Sądzę, że Levitra nie jest akurat w tym przypadku najbardziej odpowiednia. O ustaleniu skuteczniejszego leczenia powinien zdecydować psychiatra albo seksuolog. Do psychiatry można dostać się bez skierowania.

Jak pomóc mężowi?

- Mój 34-letni mąż ma kłopoty z wytryskiem. Nigdy do niego nie dochodzi w czasie stosunku. Może powód jest taki, że w dzieciństwie chorował na wnętrostwo? Czy można mu jakoś pomóc?

W. J. - Mąż musi przejść badania, ale myślę, że problem Państwa jak najbardziej jest do rozwiązania.

Można w Szczecinie

- Maż cierpi na zaburzenia erekcji. Wizyta u urologa nic mu nie pomogła. W Goleniowie niestety nie mamy seksuologa. Gdzie mąż powinien się zgłosić?

W. J. - Niestety musi dojechać do Szczecina. Tutaj może skorzystać z wizyty w gabinecie prywatnym, która oczywiście jest płatna, albo zarejestrować się do seksuologa w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego. Albo odwiedzić w przyszłym tygodniu Centrum Psychiatryczne przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie.

Co wybrać?

- Wiem, że jest kilka leków wspomagających potencję. Czy może Pan wyjaśnić jakie są między nimi różnice ?

W. J. - Najszybciej działa Levitra, bo po 15 minutach od zażycia, a jej działanie utrzymuje się przez 5 - 6 godzin. Viagrę należy stosować 30 - 60 minut przed aktywnością seksualną. Cialis działa po 20 minutach do pół godziny po zażyciu i utrzymuje się przez 36 godzin. Dlatego jest to lek, który można polecić mężczyznom, wybierającym się na weekend z partnerką, którzy nie chcą wozić ze sobą całej apteki. W tym wypadku łatwo również ukryć przed partnerką fakt jego zastosowania.

Oznaczyć hormony

- Choruję na stwardnienie rozsiane i muszę brać sterydy. Czy stąd mogą się brać moje kłopoty z erekcją? Mam dopiero 57 lat i nigdy nie mogę uzyskać pełnej sztywności prącia.

W. J. - Rzeczywiście Pański problem może mieć związek ze sterydami. Zalecałbym jednak badania u seksuologa, np. oznaczenie poziomu testosteronu i prolaktyny. Dopiero potem można zdecydować jak dalej należy postępować.

Kłopot nastolatka

- Mam 18 lat i chciałem zapytać jakie okoliczności powinny decydować o zasięgnięciu porady lekarza? Wystarczy, że mężczyzna raz się nie sprawdzi?

W. J. - Kłopoty młodych mężczyzn z osiągnięciami wzwodu często biorą się z braku doświadczenia, czy też niesprzyjających okoliczności, w jakich dochodzi do zbliżenia, np. obawa, że ktoś może nas zaskoczyć. Jeśli jednak zbliżenie nie udało się już kilka razy, radziłbym konsultacje z seksuologiem. Może się zdarzyć, że będzie potrzebne leczenie farmakologiczne.

Przedłużyć przyjemność

- Dobiegam 70-tki i mam młodszą partnerkę i chciałbym zapytać o leki, które pozwalają na przedłużenie przyjemności. Jakie mógłby mi pan doktor polecić?

W. J. - Niestety nie da się tego zrobić przez telefon, bo każdy lek dobierany jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta, jego oczekiwań itp. Trzeba też sprawdzić, czy może Pan brać leki hormonalne. Czy nie ma Pan kłopotów z gruczołem krokowym ?

- Nie mam.

W. J - To znaczenie poszerza spektrum leków, które mogą być zastosowane.

- A czy warto kupić sobie krem, który podobno pomaga w utrzymaniu wzwodu?

W. J. - Nie polecam kremów z sex shopów. Przede wszystkim dlatego, że może Pan zaszkodzić partnerce. Krem może wywołać u niej nawet stany zapalne.

Po udarze mózgu

- Mam 55 lat i zauważyłem, że mniej więcej od dwóch lat moja aktywność seksualna bardzo spadła. Rozumiem, że nie jestem już dwudziestolatkiem, ale moja erekcja nie jest już nawet taka jak jeszcze w wieku 51 lat. Od 20 lat żyję z żoną i dopiero teraz mam takie kłopoty.

W. J. - Czy rozmawiał pan o swoich problemach z żoną?

- Nie. O tych sprawach rozmawiam pierwszy raz w swoim życiu właśnie z Panem.

W J. Bardzo wielu mężczyzn właśnie w tym okresie życia, po przekroczeniu pięćdziesiątki ma kłopoty z zachowaniem sprawności seksualnej, ale przecież trudno żeby sam się Pan kwalifikował do mężczyzn emerytowanych pod względem sprawności seksualnej.

- Nawet jeśli mam ochotę na zbliżenie, to zdarza się, że ta erekcja jednak mi ucieknie.

W. J. - Na pewno jest to najwyższa pora, żeby szukać pomocy u seksuologa. Leczenie często daje bardzo dobre rezultaty i przywraca pełnię zadowolenia. Dodam tylko, że mój najstarszy pacjent miał 82 lata. Na przyjście do seksuologa namówiła go dużo młodsza żona. Po kuracji otrzymałem kartkę z wypisanym słowem "Gloria!" i podziękowaniami od żony pacjenta.

Panu już wystarczy?

- Mam 64 lata i kłopoty z erekcją, a chciałbym jeszcze korzystać z życia. Poszedłem z tym problemem do lekarza rodzinnego. Lekarka po wysłuchaniu mnie zapytała tylko ile mam lat i powiedziała, że to w moim wieku normalne, że nie ma się już czego spodziewać.

W. J. - Nic równie błędnego. Trzeba tylko zgłosić się do lekarza specjalisty. Do tego niepotrzebne jest skierowanie od lekarza POZ.

Ból w pachwinie

- Od trzech lat przy wytrysku odczuwamy silny ból w pachwinie. Byłem już u urologa, który oznaczył mi PSA i zrobił USG. Okazało się, że gruczoł krokowy jest powiększony. Jednak w obrazie USG nie ma nic niepokojącego. Skierował mnie do gastrologa, żeby sprawdzić, czy nie ma to związku z jelitem grubym.

W. J. - Radzę Panu przede wszystkim powtórzyć badania, a potem skonsultować się z gastrologiem i seksuologiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński