Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazienka dla malucha

Mariusz Rodziewicz
Dziecko w łazience powinno czuć się bezpiecznie. Pomocne przy tym są różnego rodzaju akcesoria, np. podesty, nakładki na ubikację, maty antypoślizgowe.
Dziecko w łazience powinno czuć się bezpiecznie. Pomocne przy tym są różnego rodzaju akcesoria, np. podesty, nakładki na ubikację, maty antypoślizgowe. Ceresit
W którym miejscu w domu kilkulatek czuje się najswobodniej? Wielu rodziców odpowie, że w łazience. Dzieci kochają wodę i tam mogą się do woli wyszaleć.

Opinia Czytelnika

Opinia Czytelnika

Ewelina Krysza, matka dwójki dzieci z Koszalina:
- Moje maluchy uwielbiają się chlapać we wodzie i zawsze po ich kąpieli cała łazienka pływa. Dotychczas na szczęście, nie zalaliśmy sąsiadów. Widać nasz fachowiec dobrze się spisał. Właśnie zakończył remont. Umywalkę zamontowaliśmy normalnej wielkości, bo przecież dzieci szybko dorosną. Na razie ustawiliśmy przy niej stabilny stołeczek, na który wchodzą dzieci, gdy chcą umyć ręce czy zęby. Specjalnie dla nich zamontowaliśmy nisko ozdobne haczyki na ręczniki, z nich cieszyły się najbardziej.

Co jednak zrobić, by takie zabawy nie skończyły się upadkiem, albo zalaniem sąsiadów?

Już na etapie projektowania łazienki warto zastanowić się nad tym, jak urządzić to pomieszczenie, aby było przyjazne dzieciom, a zarazem dawało poczucie bezpieczeństwa.

Zabezpieczenia na początek

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad zabezpieczeniami, których co prawda gołym okiem nie widać, ale mają ogromne znaczenie. Aby nasze pociechy mogły bez konsekwencji prowadzić bitwy morskie, rozchlapując pianę po całej łazience, dobrze jest zapewnić posadzce wodoodporność.

Dlatego też, jeszcze zanim fachowiec zabierze się do układania płytek trzeba odpowiednio zabezpieczyć podłoże. Warto zastosować folię izolacyjną, a w najbardziej newralgicznych punktach, czyli w narożach dla zabezpieczenia przed przenikaniem wilgoci dodatkowo wkleja się taśmę uszczelniającą.

Nieproszeni goście

Niestety nie tylko dzieci i rodzice chętnie zaglądają do łazienki. Bardzo dobrze czują się tam także grzyby i pleśnie. Dlaczego? Bo w łazienkach panuje bardzo dobry klimat, który sprzyja ich rozwojowi (podwyższona wilgotność i temperatura, słaba cyrkulacja powietrza, mała ilość światła). A to zdecydowanie nieproszeni goście.

Warto więc już w momencie urządzania łazienki wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia i jakoś temu zaradzić. Tym bardziej, że obecność grzybów i pleśni w naszym domu, może wpływać na stan zdrowia rodziny. Mogą one wywoływać różne infekcje oraz alergie - począwszy od zapalenia spojówek na zapaleniu płuc skończywszy.

Grzyby i pleśnie najczęściej pojawiają się na fugach i miejscach pokrywanych silikonem. Dlatego warto kupić takie materiały, które zapobiegają tworzeniu się ich kolonii.

Ostatnim elementem bezpiecznej łazienki jest odpowiednie wyposażenie. Kupując je pamiętajmy, że dzieci szybko rosną i z całą pewnością nie warto umieszczać umywalki na wysokości metra nad ziemią. Dziecku na pewno spodoba się natomiast plastikowy podest, za pomocą którego sam będzie mógł sięgnąć do umywalki żeby umyć ręce, a także bezpiecznie wgramolić się do wanny.

Pamiętajmy też o umieszczeniu haczyków na ręczniki na kilku poziomach oraz uchwytu na papier toaletowy tak, aby był w zasięgu ręki dziecka. Do wanny przydadzą się także maty lub naklejki antypoślizgowe. Niektóre z nich ściąga się tuż po kąpieli, inne przykleja na stałe. Są wśród nich i takie, które sygnalizują nam, że woda jest zbyt gorąca, np. zmieniając swój kolor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński