Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łamią prawa studentów

ste, 4 lutego 2005 r.
Dwie szczecińskie uczelnie niepaństwowe - Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP oraz Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna stosowały w swoich umowach niedozwolone klauzule.

Raport z kontroli wzorców umownych, stosowanych przez niepaństwowe uczelnie, sporządził Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Ogółem stwierdzono nieprawidłowości w prawie 80 procentach analizowanych umów.

Bez negocjacji

Nasze województwo wypada na tle kraju dość dobrze. Zastrzeżenia dotyczyły czterech niepaństwowych szkół wyższych, z których dwie już zastosowały się do zaleceń UOKiK. Do wskazań inspektorów nie dostosowały się jeszcze: Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP oraz Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna, obie z siedzibami w Szczecinie. W ich przypadku stwierdzono po jednej niedozwolonej klauzuli. W przygotowaniu są pozwy do sądu.

- Cechą charakterystyczną umów zawieranych ze szkołami niepaństwowymi jest fakt, że konsument nie ma możliwości negocjowania treści kontraktu - poinformowała Małgorzata Cieloch z biura prasowego UOKiK w Warszawie. - Jego rola sprowadza się do zaakceptowania proponowanej umowy lub jej odrzucenia. Stąd bierze się niebezpieczeństwo narzucenia mu przez placówkę postanowień, które nie zawsze są korzystne.

360 procent odsetek

Do najczęstszych nieprawidłowości zaliczono m.in.: rezerwowanie sobie przez uczelnie prawa do jednostronnej zmiany umowy lub jej istotnych punktów dotyczących zwłaszcza czesnego, nakładania na studenta obowiązku zapłaty rażąco wysokiego odstępnego czy też pobierania rażąco wysokich odsetek. Stwierdzono przypadki, w których student, który zbyt późno opłacił czesne, musiał zapłacić odsetki w wysokości 360 procent w skali roku.

Niektóre uczelnie wyłączają odpowiedzialność za nienależyte wykonania zobowiązania wobec studentów. Klasyczny przykład to: "Student nie będzie wnosił żadnych roszczeń w stosunku do uczelni w przypadku, gdy nauczanie z uzasadnionych przyczyn zostanie zakończone na wniosek władz uczelni lub decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu". Ponadto aż jedna trzecia skontrolowanych szkół nie zwraca wpisowego, ani innych opłat wniesionych przez studentów.

UOKiK stwierdził również istnienie szkół, które nie zawierają ze studentami żadnych umów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński