MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto może być egzaminatorem CKE? Te warunki muszą spełnić osoby, które chcą być egzaminatorami. Jak zgłosić się na kurs?

Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
Matura, egzamin ósmoklasisty, egzamin zawodowy to ważne momenty w życiu każdego ucznia. Niezwykle istotną rolę pełnią tu egzaminatorzy, którzy przeprowadzają egzaminy, oceniają uczniów i sprawdzają zadania rozwiązane przez egzaminowanych. Od ich uważności i wiedzy często uzależniony jest pozytywny wynik egzaminu. Praca egzaminatora nie jest łatwa, wiąże się z dużą odpowiedzialnością i stresem. Kto może zostać egzaminatorem CKE i jak to zrobić? Sprawdziliśmy przepisy.

Spis treści

Kto może być egzaminatorem?

Wymagania dotyczące kwalifikacji egzaminatorów zawarte zostały w Ustawie z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Egzaminatorem może być osoba, która:

 • ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole, z zakresu której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin zawodowy, albo jest nauczycielem akademickim specjalizującym się w dziedzinie, z którą są związane zajęcia edukacyjne wchodzące w zakres egzaminu;
 • posiada, uzyskany w okresie 6 lat przed złożeniem wniosku o wpis do ewidencji, co najmniej trzyletni staż pracy dydaktycznej w szkole publicznej, szkole niepublicznej, niepublicznej szkole artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, zakładzie kształcenia nauczycieli lub szkole wyższej albo co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku wymagającym kwalifikacji pedagogicznych w placówce doskonalenia nauczycieli, urzędzie organu administracji rządowej, kuratorium oświaty lub innej jednostce sprawującej nadzór pedagogiczny;
 • ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
 • nie jest w trakcie postępowania karnego, dyscyplinarnego lub o ubezwłasnowolnienie toczących się przeciwko niej;
 • nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie;
 • pozytywnie ukończyła szkolenie dla kandydatów na egzaminatorów organizowane przez okręgową komisję egzaminacyjną, zakończone egzaminem ze znajomości zasad przeprowadzania, w szczególności oceniania, egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego.
Kto może być egzaminatorem CKE? Takie są zasady.
Kto może być egzaminatorem CKE? Takie są zasady. freepik.com

WAŻNE! Żeby zostać egzaminatorem trzeba mieć co najmniej trzyletni staż pracy dydaktycznej w szkole w ciągu ostatnich sześciu lat. Jeżeli chcemy stać się egzaminatorem z języka polskiego, to musimy mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie w nauczaniu języka polskiego w szkole.

Jak zostać egzaminatorem?

Kursy na egzaminatorów organizowane są przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. W roku szkolnym 2021/2022 OKE w Warszawie organizowało kurs na egzaminatorów egzaminu ósmoklasisty. Wówczas trzeba było zgłosić się poprzez stronę OKE i wypełnić wniosek w formie elektronicznej. Następnie ten sam wniosek wydrukować, podpisać i wraz z odpisem lub kserokopią dyplomu ukończenia uczelni oraz dokumentem o kwalifikacjach pedagogicznych wysłać do sekretariatu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Następnie weryfikowano wnioski i drogą mailową zapraszano na szkolenia.

Żeby sprawdzić, czy trwa nabór, najlepiej śledzić stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej najbliższej miejscu zamieszkania. Niektóre OKE prowadzą ciągłą rekrutację, inne tylko przed zbliżającymi się szkoleniami.

Kurs na egzaminatora CKE

Celem szkolenia jest przygotowanie nauczyciela do sprawdzania matury, egzaminu ósmoklasisty czy egzaminu zawodowego zgodnie z ustalonymi przez CKE kryteriami. Kurs składa się z warsztatów, które doskonalą umiejętność kryterialnego oceniania prac uczniowskich w testach egzaminacyjnych, a w przypadku egzaminu zawodowego umiejętności oceniania czynności wykonywanych przez zdającego podczas etapu praktycznego tego egzaminu.

Na stronie OKE w Krakowie możemy przeczytać, że od kandydata na egzaminatora oczekuje się udziału w szkoleniu celem:

 • rozwinięcia umiejętności sprawdzania i oceniania zadań otwartych według ustalonych kryteriów;
 • zdobycia umiejętności oceniania prac egzaminacyjnych, zapewniającego wysoki obiektywizm i porównywalność wyników;
 • nabycia umiejętności sprawdzania i oceniania zadań we współpracy z kierownikiem zespołu egzaminatorów, kształtowania poczucia współodpowiedzialności za jakość egzaminu.

A także spełnienia wymogów koniecznych do osiągnięcia pozytywnego wyniku szkolenia, tj.:

 • obecności na wszystkich zajęciach,
 • aktywnego udziału w szkoleniu,
 • wykonania i zaliczenia zadań praktycznych,
 • zdania egzaminu ze znajomości zasad przeprowadzania i oceniania sprawdzianu i egzaminów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto może być egzaminatorem CKE? Te warunki muszą spełnić osoby, które chcą być egzaminatorami. Jak zgłosić się na kurs? - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński