MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Lemański: Kościół umywa ręce. Mówi: to nie nasza sprawa

q
brak
Ks. Wojciech Lemański w portalu Onet skomentował temat słabej edukacji o stosunkach polsko-żydowskich. - Jest w tym wina tych, którzy uczą, czyli nauczycieli, księży, historyków i publicystów. Człowiek potrzebuje autorytetu, który go poprowadzi. Zabrakło nam profesora Bartoszewskiego, który był dla wielu Polaków takim właśnie autorytetem. Był nim nawet dla tych, którzy mówili o Polsce za granicą – powiedział.

- Jeżeli na jego miejsce wchodzą pseudoautorytety, które próbują uczynić krystalicznie przejrzystą i nieskalaną ikonę narodu polskiego, to w tym wizerunku nie mieści się nawet jeden szmalcownik – dodał. Odniósł się również do słów premiera Netanjahu. - On powiedział Polacy. Nie powiedział, że wszyscy Polacy i naród polski. Natomiast tym naszym Polakom zapaliła się czerwona lampka: on mówi o nas wszystkich, on nas wszystkich znieważa. […] Została podważona ta wizja Polaków, jako tych jedynych sprawiedliwych – podsumował.

Ks. Lemański odniósł się także do przekonania, że Kościół ponosi częściową winę za to, że Polacy nie potrafią rozmawiać o swojej winie wobec narodu żydowskiego oraz antysemityzmie. - Będę trochę oponował i stawał w obronie Kościoła. Wydaje mi się, że tych wypowiedzi wprost antysemickich jest niewiele. Jeżeli ja tę winę Kościoła dostrzegam i jeżeli można mu coś zarzucić, to to, że nie mówi na ten temat. Kościół umywa ręce. Mówi: to nie nasza sprawa. I w to miejsce wchodzą ludzie tacy jak były ksiądz Międlar – powiedział. - Wyobrażam sobie, gdyby Netanjahu powiedział: tutaj na tej polskiej ziemi musimy powiedzieć, że pamiętamy Kielce, Jedwabne, pamiętamy Szczuczyn. I my wtedy powinniśmy zwiesić głowę i powiedzieć, że przez dwadzieścia lat nic nie zrobiliśmy. Napis na pomniku w Szczuczynie dalej głosi, że to naziści dokonali tej zbrodni – dodał.
Źródło: Onet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ks. Lemański: Kościół umywa ręce. Mówi: to nie nasza sprawa - Dziennik Zachodni

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński