Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kot to twój najlepszy towarzysz? Świetnie. Wyjdzie ci to na zdrowie! Sprawdź, kiedy obchodzi się Dzień Kota i doceń swojego przyjaciela

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Koty, podobnie jak psy, mogą być zwierzęcymi terapeutami. Felinoterapia to metoda zooterapii polegająca na kontakcie z mruczącym pupilem. Jakie skutki może przynieść? Sprawdź, na kolejnych slajdach.
Koty, podobnie jak psy, mogą być zwierzęcymi terapeutami. Felinoterapia to metoda zooterapii polegająca na kontakcie z mruczącym pupilem. Jakie skutki może przynieść? Sprawdź, na kolejnych slajdach. freepic.diller/Freepik
Szacuje się, że 44 proc. Polaków ma pod swoim dachem mruczącego pupila. Według naukowców, mają oni powód do radości, bo wyniki badań pokazują, że obecność kotów może zdziałać dla naszego zdrowia prawdziwe cuda. W lutym świętujemy w Polsce Dzień Kota, ale mając takiego towarzysza – warto doceniać go na co dzień, a nie tylko od święta. Zobacz, jakie korzyści zdrowotne przynosi obecność kotów w naszym życiu i podziękuj swojemu futrzastemu przyjacielowi.

Spis treści

Jak kot wpływa na zdrowie człowieka?

Liczne badania wykazują, że koty mogą poprawiać ludziom nastrój, dawać wsparcie emocjonalne i podnosić morale. Zwierzęta domowe są szczególnie doceniane za wspomaganie socjalizacji osób starszych, dzieci oraz osób chorujących zarówno umysłowo, jak i fizycznie.

Nie do przecenienia jest też wpływ zwierząt na nasze samopoczucie w sytuacjach kryzysowych. Od czasu pandemii COVID-19 relacja ludzi ze zwierzętami domowymi jeszcze bardziej zyskała na jakości.

Pandemia umocniła rolę więzi człowiek-zwierzę w życiu ludzi, a nasze dane pokazują, że jest to odczuwalne w skali globalnej, z niesamowitymi konsekwencjami, które mogą przynieść korzyści zdrowiu ludzi i zwierząt domowych na całym świecie – mówi dr weterynarii Mike McFarland, globalny dyrektor medyczny Zoetis, ogólnoświatowej spółki działającej w dziedzinie ochrony zdrowia zwierząt.

Dowiedz się więcej:

Kiedy obchodzi się Dzień Kota?

Światowy Dzień Kota to w naszym kraju stosunkowo nowe święto, obchodzone od 2006 roku. W tym samym terminie co my, czyli 17 lutego, świętują także Włosi i Węgrzy. W innych krajach celebracja tego dnia odbywa się w różnych terminach np. 22 lutego w Japonii, 1 marca w Rosji, a 29 października w USA.

W Polsce obchody Dnia Kota zostały zorganizowane po raz pierwszy z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Cat Club Łódź. Pomysłodawcą ustanowienia kociego święta był Wojciech Albert Kurkowski – pełnomocnik ministra rolnictwa i rozwoju wsi ds. zwierząt oraz vice prezydent World Cat Federation. Skąd wybór akurat tej daty?

Tego dnia już od wielu lat w rzymskim Koloseum kociarze dokarmiają koty. Siedem lat temu brałem udział w takim wydarzeniu. Wtedy wpadłem na pomysł, aby przenieść akcję na polski grunt – tłumaczył Wojciech Albert Kurowski w 2011 roku w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Dzień Kota to dla organizacji prozwierzęcych i schronisk okazja zarówno do przeprowadzania zbiórek na rzecz zwierząt, jak i możliwość promowania ich adopcji. Aktywnie do akcji włączają się także szkoły i przedszkola w całym kraju, które nie tylko zbierają fundusze i pożywienie dla schronisk oraz fundacji, ale także zajmują się edukacją najmłodszych w zakresie opieki nad zwierzętami.

Akcesoria dla Twojego pupila!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kot to twój najlepszy towarzysz? Świetnie. Wyjdzie ci to na zdrowie! Sprawdź, kiedy obchodzi się Dzień Kota i doceń swojego przyjaciela - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński