Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrolują głowy polickich uczniów

Anna Folkman [email protected]
Kontrola skóry głowy prowadzona przez pielęgniarkę powinna odbywać się indywidualnie, w wydzielonym pomieszczeniu
Kontrola skóry głowy prowadzona przez pielęgniarkę powinna odbywać się indywidualnie, w wydzielonym pomieszczeniu Fot. sebastian wołosz
Wykryto wszawicę, w szkole wprowadzono reżim sanitarny

- Po raz kolejny w naszej szkole dzieci mają wszy - mówi oburzony ojciec jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Policach. - Z tego, co wiem, nie zażegnano jeszcze problemu. Czyli co? Teraz mam czekać, aż moje dziecko też przyniesie wszy i cała rodzina będzie musiała z nimi walczyć?

Okazuje się, że wszawica w podstawówce pojawiła się po raz drugi w tym roku szkolnym. Tym razem informacja wypłynęła przed świętami, pod koniec marca.

- Uczniowie, u których wykryto wszawicę, nie uczęszczają do szkoły - podaje dyrektor szkoły Renata Langiewicz. - Poinformowano pisemnie wszystkich rodziców, że problem występuje i by bezzwłocznie reagowali. W szkole jest wzmożony reżim sanitarny, rozesłano ulotki. Współpracujemy z pielęgniarką szkolną i Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Zarządzono przegląd czystości skóry głowy i przeglądy kontrolne. Niektórzy rodzice skorzystali z indywidualnej porady i instrukcji, jak należy postępować, jakich środków używać. Szkoła informuje także uczniów, jak unikać problemu. Nie stwierdzono przypadków uchylania się od poprawienia stanu czystości skóry głowy.

- Co jakiś czas trafiają do nas, w większości anonimowe, zgłoszenia o wszawicy w placówkach oświatowych. W tym roku były 3 takie zgłoszenia, a w 2015 roku - 14 - informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Wszawica nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych, więc nie wymaga rejestracji przez nas, a tym samym ciężko stwierdzić, czy problem jest nasilony. Interwencje ze względu na brak przepisów ograniczają się raczej do rozmowy telefonicznej z dyrektorem, chyba że problem się powtarza, to pracownicy inspekcji sanitarnej odwiedzają szkołę, by porozmawiać o problemie z dyrektorem osobiście i ustalić plan działań. Należy pamiętać, że to na dyrektorze placówki i rodzicach spoczywa obowiązek utrzymania czystości dzieci w szkole.

Po wykryciu wszawicy dyrektor placówki powinien zarządzić kontrolę czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie lub klasie oraz wszystkich pracowników szkoły lub placówki, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu). Potem pielęgniarka zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę i moni-toruje skuteczność ich działań. Po około tygodniu pielęgniarka kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców. Jeśli są nieskuteczne, zawiadamia o tym dyrektora. Ten może zawiadomić ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia.

Natalia Siwiec – modelka. Studiowała w Szczecinie. Jak sama mówi zakochała się w naszym mieście. Teraz wraca do Szczecina z ogromną sympatią, tym bardziej, że pochodzi stąd jej mąż.Natalia Siwiec o początkach swojej kariery. "Kompletnie nie wiedziałam, jak się zachować"Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Szczecinianie, których zna nawet cały świat [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński