MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja PKW. "Nie pamiętamy w historii tak spokojnych wyborów"

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie ma żadnych informacji o zakłóceniach w głosowaniu z lokali wyborczych - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza w niedzielę. Dziś o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybierają 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
Trwa głosowanie...

Czy już oddałeś głos w Eurowyborach 2024?

- Na ten moment nie otrzymaliśmy żadnych informacji o zakłóceniach w jakimkolwiek lokalu wyborczym. Lokali wyborczych w kraju mamy blisko 32 tysiące. Jak wynika z meldunków policji, chyba pierwszy raz się tak wydarzyło, że wczoraj nie było żadnych wydarzeń dotyczących przestępstw i wykroczeń dotyczących np. łamania ciszy wyborczej. Dziś z kolei odnotowano łącznie 13 wykroczeń. Na cały kraj, na 32 tys. obwodów głosowania, nie mamy żadnych przestępstw, a tylko 13 wykroczeń. 5 z nich dotyczyło niszczenia plakatów. A 8 wykroczeń dotyczyło naruszania ciszy wyborczej. Muszę podkreślić, że nie pamiętamy w historii tak spokojnych wyborów - mówił na pierwszej dzisiejszej konferencji prasowej PKW jej przewodniczący Sylwester Marciniak.

Spłynęły 34 protokoły z obwodów zagranicznych

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podczas konferencji prasowej w niedzielę powiedziała, że na godz. 8.20 spłynęły już 34 protokoły na 299 obwodów zagranicznych.

Szefowa KBW przypomniała, że "wszystkie lokale zostały otwarte, oczywiście oprócz obwodów odrębnych, które uzyskały zgodę na późniejsze otwarcie lokali".

Kiedy oficjalne wyniki wyborów do PE?

Państwowa Komisja Wyborcza ma nadzieję, że - podobnie jak było to pięć lat temu - oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego zostaną podane w poniedziałek o godzinie 15 - przekazał Marciniak.

Przypomniał, że oficjalne wyniki z poszczególnych komisji obwodowych mogą być podane najwcześniej w niedzielę o godzinie 23.

Jak wyjaśnili członkowie Komisji, zgodnie z unijnymi przepisami wyniki muszą być podane w tym samym czasie we wszystkich krajach UE, czyli po zakończeniu głosowania w tym kraju, w którym głosowanie kończy się najpóźniej. Dodali, że w przypadku tegorocznych wyborów są to: Włochy, Irlandia oraz niektóre terytoria francuskie.

11 komitetów walczy w wyborach

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieramy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konferencja PKW. "Nie pamiętamy w historii tak spokojnych wyborów" - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński