Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputerowa symulacja dla studentów medycyny [film]

Anna Folkman
można wziąć udział w holu przy Auli Kopernikańskiej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM.
można wziąć udział w holu przy Auli Kopernikańskiej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM. Fot. Andrzej Szkocki
Jeszcze tylko jutro od godz. 10 do 15 przyszli lekarze mogą sprawdzić z jakimi problemami borykają się chorzy na stwardnienie rozsiane.

Kampania edukacyjna "Mam SM" ruszyła w środę. Adresowana jest bezpośrednio do studentów medycyny, ale wkrótce ma trafiać do szerszego grona odbiorców.

- Chcielibyśmy, by w przyszłości akcja docierała także do studentów innych uczelni - mówi Magdalena Romanowicz, koordynator akcji w terenie.

- Kampania edukacyjna ruszyła w tym roku. Pierwsza edycja odbyła się w Gdańsku. W Szczecinie odwiedzają nas tłumy studentów. Zainteresowanie ulotkami i symulatorami jest duże z czego bardzo się cieszymy.

Trzeba pokolorować z dzieckiem obrazek, przeczytać sms-a, wysłać e-mail czy pokroić chleb.

Te czynności wydają się banalne, ale wystarczy założyć słuchawki i usiąść na chwilę przed monitorem, by przekonać się, że dla chorych na stwardnienie rozsiane nie.

- Dzięki tym akcjom młodzi ludzie mają możliwość nie tylko dowiedzieć się więcej o stwardnieniu rozsianym, ale również poprzez symulację, mogą poczuć to, czego doświadczają chorzy na co dzień. Ufam, że to ułatwi im zrozumienie pacjentów, a także pracę z ich rodzinami i bliskimi - mówi Izabela Czarnecka, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, które jest jednym z organizatorów akcji.

W lipcu 2009 roku uruchomiono serwis www.MamSM.pl, który przybliża problemy chorych na tę chorobę. Można w nim znaleźć wszystkie niezbędne informacje, jest tam także dostępna symulacja. W internecie pojawiła się też anglojęzyczna wersja symulacji www.havingms.com

- Akcja jest nietypowa - przyznaje Wojciech Janczewski, student czwartego roku lekarskiego, przyszły chirurg. - Symulacja pozwała sprawdzić jak zachowują się poszczególne zmysły osoby chorej. Trwa około 10 minut. Trzeba wykonywać różne zadania i szybko można się przekonać, że nie jest to łatwe.

Czym jest SM?

Powstaje, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego, czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny spowalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które w wyniku przestają prawidłowo funkcjonować. SM atakuje najczęściej osoby młode, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński